Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w niepublicznym przedszkolu z Kodeksu pracy jest jednocześnie dyrektorem placówki i logopedą w tej placówce. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z dziećmi i terapię logopedyczną. Czy ma prawo do zmniejszenia godzin pracy dydaktycznej np. do 6 lub 7, a pozostałe godziny może przeznaczyć na przygotowanie się do zajęć w domu?
Zasady zakładania i funkcjonowania szkół, przedszkoli i placówek niepublicznych określone są w ustawie z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.). Regulacje dotyczące szkół i placówek niepublicznych znajdują się w rozdziale 8 w artykułach od 168 do 182. I tak, art. 172 Prawa oświatowego wskazuje elementy konieczne statutu placówki niepublicznej. Jednym z nich jest organizacja szkoły lub placówki. Jest to właściwe miejsce dla określenia zasad funkcjonowania przedszkola, w tym jego organów, którym jest dyrektor szkoły.
Trzeba zaznaczyć, że do dyrektorów placówek niepublicznych nie mają zastosowania przepisy Karty Nauczyciela w zakresie obniżania i zwalniania z realizacji pensum. Rozwiązania tych kwestii w placówkach niepublicznych są różnorakie i zależą od osoby prowadzącej, która nadaje statut takiej placówce.
Nie ma więc przeszkód prawnych co do tego, żeby nauczyciel będący jednocześnie dyrektorem placówki zorganizował prace tak, żeby wypełnić wszystkie swoje obowiązki, oczywiście pozostając w zgodzie ze statutem placówki i przepisami Kodeksu pracy dotyczącymi dziennych i tygodniowych norm odpoczynku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam!
Istniejący zespół Szkół będzie rozwiązany z dniem 1 września 2012 i powstanie odrębnie szkoła podstawowa i gimnazjum. Kiedy należy dać wypowiedzenie nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym trwającym do listopada 2012 r. Czy nauczyciel po urlopie zdrowotnym może odejść na świadczenie kompensacyjne, jeżeli nabył takie prawo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ukończyła studia wyższe mgr na kierunku pedagogika ogólna i studia podyplomowe w zakresie zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej posiada kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela przedszkola?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zatrudnić w publicznej szkole nauczyciela który pobiera świadczenie kompensacyjne na umowę -zlecenie? Dodam, że nauczyciel do sierpnia był nauczycielem naszej szkoły i głownie chodzi o kontynuacje nauczania przedmiotów takich jak prawo, wos.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Błąd w zapisie w umowie o pracę. Z nauczycielką religii, po otrzymaniu przez nią stopnia awansu nauczyciela mianowanego, została sporządzona umowa o pracę, w której został popełniony błąd: "zatrudnienie poprzez mianowanie na czas nieokreślony w wymiarze 10/18". Po podpisaniu umowy błąd z "zatrudnieniem poprzez mianowanie w wymiarze 10/18" został wychwycony, nauczycielkę poproszono o podpisanie prawidłowej umowy odwołując się do Karty Nauczyciela, ale nauczycielka uznaje to jako atak na jej osobę i nie zgadza się na zmianę. Co zrobić? Jak poprawić błąd i całą sytuację?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z rekomendacjami gminy dot. koronawirusa - odwołano wszystkie zaplanowane wycieczki w tym zagraniczne. Jednakże nauczyciel, który organizował wyjazd za granicę wziął 3 dni urlopu bezpłatnego- mianowicie prywatnie pojechał za granicę w miejsce występowania wirusa z częścią uczniów, która także pojechała prywatnie. Przyszły także rekomendacje z Sanepidu, które wyraźnie mówią, że takie osoby powinny po powrocie zostać w domu przez okres 14 dni. Pytanie moje czy dyrektor może pracownika odesłać na kwarantannę i na jakiej podstawie? Co z wynagrodzeniem osoby będącej na kwarantannie z polecenia dyrektora? Jeżeli dyrektor nie wyśle pracownika na kwarantannę a on sam tak zdecyduje - co z wynagrodzeniem za ten okres ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe