Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Wypowiedzenie należy dać w maju, zachowując okres 3 miesięcy.Urlop dla poratowania zdrowia nie jest dla nauczyciela sposobem na uniknięcie wypowiedzenia. Szkoła jest...

PORADA PRAWNA

Witam! Istniejący zespół Szkół będzie rozwiązany z dniem 1 września 2012 i powstanie odrębnie szkoła podstawowa i gimnazjum. Kiedy należy dać wypowiedzenie nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym trwającym do listopada 2012 r. Czy nauczyciel po urlopie zdrowotnym może odejść na świadczenie kompensacyjne, jeżeli nabył takie prawo?

Wypowiedzenie należy dać w maju, zachowując okres 3 miesięcy.

Urlop dla poratowania zdrowia nie jest dla nauczyciela sposobem na uniknięcie wypowiedzenia. Szkoła jest specyficznym miejscem pracy - co do zasady zatrudnia się i zwalnia nauczycieli zgodnie z rytmem roku szkolnego. Gdyby urlopy zdrowotne i zwolnienia lekarskie chroniły nauczycieli przed zwolnieniem, wszyscy mogliby w maju "rozchorować się" i dyrektor nie mógłby nikomu wręczyć wypowiedzenia. Z uwagi na ten jedyny okres wypowiedzeń bezzasadne byłoby stosowanie przepisów ochronnych w stosunku do nauczycieli. Stanowisko takie potwierdził Sąd Najwyższy.

 

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06:

"W przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy."

 

art. 41 KP: Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

W przypadku zwolnienia nauczyciela w rtybie art. 20 ust. 1 KN, świadczenie kompensacyjne będzie mu przysługiwało (jeżeli nabył już prawa).

USTAWA z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych:

Art. 4. 1. Świadczenie przysługuje nauczycielom, którzy spełnili łącznie następujące warunki:
1) osiągnęli wiek, o którym mowa w ust. 3;
2) mają okres składkowy i nieskładkowy w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwanej dalej "ustawą o emeryturach i rentach z FUS", wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w jednostkach, o których mowa w art. 2 pkt 1, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć;
3) rozwiązali stosunek pracy.

2. Nauczycielom spełniającym warunki określone w ust. 1 pkt 1 i 2 świadczenie przysługuje również w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

   

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT