Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak wygląda procedura zatrudniania asystenta nauczyciela dla 1. klasy na podstawie nowych przepisów? Czy wniosek o zatrudnienie składany do organu prowadzącego może być podyktowany pisemnym podaniem w tej sprawie Rady Rodziców lub rodziców uczniów danej klasy? Czy są jakieś wymogi, kiedy trzeba zatrudnić w szkole asystenta nauczyciela? Czy organ prowadzący może odmówić zatrudnienia asystenta, mimo wniosku dyrektora szkoły- na jakiej podstawie? Czy szkole przysługuje wówczas odwołanie od decyzji organu prowadzącego?
Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, można zatrudnić asystenta nauczyciela w klasach I-III i w świetlicy szkolnej. Oznacza to, że zatrudnienie takiej osoby nie jest obligatoryjne. Organ prowadzący przed wydaniem zgody na zatrudnienie asystenta nauczyciela z pewnością sprawdzi zasadność utworzenia takiego stanowiska w szkole, np. ze względu na liczbę uczniów 6-letnich lub ogólną liczbę uczniów w klasie.
Przepisy nie przewidują żadnej szczególnej procedury tworzenia w szkole stanowiska asystenta nauczyciela. Wniosek dyrektora nie musi być poparty pismem rodziców. Jeżeli organ prowadzący stwierdzi, że w danej szkole nie zachodzi potrzeba zatrudnienia asystenta nauczyciela np. z uwagi na niewielką liczbę uczniów w klasach, może nie wyrazić zgody na utworzenie tego stanowiska. W takim przypadku, rodzice uczniów niezgadzający się z decyzją organu prowadzącego mogą zwrócić się ze skargą do Kuratorium Oświaty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie kwalifikacje uprawniają do prowadzenia WWR?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel opiekun stażu (Przedszkole Publiczne) (od 01.09.2014 do 31.05.2015) uzyskał urlop dla poratowania zdrowia od 01.12.2014 do 30.11.2015. Proszę o wskazanie podstawy prawnej utraty prawa dodatku funkcyjnego opiekuna stażu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na cały etat posiada studia I stopnia na kierunku pedagogika, specjalność: edukacja wczesnoszkolna z j. angielskim (450 godz. i 180 godz. praktyki). Nauczycielce przydzielono godziny nauczania j. angielskiego w grupach dzieci 5-6 letnich. Czy nauczyciel ten posiada kwalifikacje do nauczania j. angielskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy zatrudniania w przedszkolu nauczyciela wspomagającego. Czy można go zatrudnić? Na jakiej podstawie? Jeśli tak, to jakie powinny być zapisy w statucie odnośnie jego zadań.
- Od 1.08.2019 r. zatrudniliśmy osobę na stanowisku pomocy administracyjnej na czas nieokreślony, w wymiarze 1/2 etatu (4 godziny dziennie). Od 1.01.2020 r. do 30.04.2020 r. osoba ta, za porozumieniem stron, ma zwiększony wymiar czasu pracy do 3/4 etatu (6 godzin dziennie). Proszę o pomoc w kwestii wymiaru urlopu tzn.: w jakim wymiarze udzielić niewykorzystanego urlopu za rok 2019?
Rok 2019 to 4 godziny dziennie.
Rok 2020 to 6 godzin dziennie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe