Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z rekomendacjami gminy dot. koronawirusa - odwołano wszystkie zaplanowane wycieczki w tym zagraniczne. Jednakże nauczyciel, który organizował wyjazd za granicę wziął 3 dni urlopu bezpłatnego- mianowicie prywatnie pojechał za granicę w miejsce występowania wirusa z częścią uczniów, która także pojechała prywatnie. Przyszły także rekomendacje z Sanepidu, które wyraźnie mówią, że takie osoby powinny po powrocie zostać w domu przez okres 14 dni. Pytanie moje czy dyrektor może pracownika odesłać na kwarantannę i na jakiej podstawie? Co z wynagrodzeniem osoby będącej na kwarantannie z polecenia dyrektora? Jeżeli dyrektor nie wyśle pracownika na kwarantannę a on sam tak zdecyduje - co z wynagrodzeniem za ten okres ?
Dyrektor nie jest uprawniony do nakazania pracownikowi pozostania w kwarantannie, natomiast jeżeli dyrektor nie dopuści nauczyciela do pracy, wówczas nauczyciel zachowa prawo do wynagrodzenia za niezawiniony przez niego przestój – art. 81 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. W razie zdecydowania przez nauczyciela, że obejmie się kwarantanną, dyrektor może z tego powodu usprawiedliwić nieobecność nauczyciela w pracy, natomiast bez zachowania prawa do wynagrodzenia za okres niewykonywania pracy – art. 80 KP, § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 1632). Gdyby natomiast o kwarantannie zdecydował inspektor sanitarny w drodze decyzji administracyjnej, według informacji ZUS nauczyciel zachowa prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego – art. 33 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r., poz. 1239 ze zm.); https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/informacja-o-uprawnieniach-do-swiadczen-z-powodu-poddania-sie-kwarantannie-lub-izolacji/2534621.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy możliwy jest powrót do pracy w każdym momencie przebywania na urlopie rodzicielskim. Nauczycielka wystąpiła w ubiegłym roku szkolnym o urlop macierzyński i całość urlopu rodzicielskiego, który skończy się w kwietniu 2015r. Po tym terminie przysługuje jej jeszcze urlop uzupełniający do połowy czerwca 2015. Jej godziny w kwietniu 2014 zostały przydzielone w arkuszu organizacyjnym innym nauczycielom. Czy słusznie uważa, że ma prawo przerwania przyznanego urlopu rodzicielskiego i powrotu do pracy w dowolnej chwili z dnia na dzień. Organizacyjnie jest to niemożliwe, konieczna jest zmiana planu lekcji i ograniczenie zatrudnienia jednemu nauczycielowi. Czy nauczycielka może tak zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy ulgę podatkową w kwocie 1000 zł można potrącić nauczycielowi przy świadczeniu urlopowym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik otrzymał decyzję ZUS odmawiającą prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po długotrwałej chorobie. Lekarz Orzecznik ustalił, że pracownik jest niezdolny do pracy, brak jest okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnienia do świadczenia i pracownik jest całkowicie niezdolny do pracy do lutego 2018 r. Pracownik wystąpił o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy w takim przypadku należy rozwiązać z nim umowę o pracę czy też może pozostać zatrudniony jednocześnie pobierając rentę? Co jest korzystniejsze dla pracownika, a co dla pracodawcy? Czy jest to jednoznacznie określone jak pracodawca ma postąpić gdy pracownik przechodzi na czasową rentę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel realizuje łącznie 22 godziny, w tym 17 wg pensum 18 godzinnego i 5 wg pensum 26 godzinnego (świetlica). a. Jak obliczyć pensum nauczyciela? b. Czy nauczyciel ma prawo do nadgodzin? c. Jeśli tak, to w jakim wymiarze? Kolejne pytanie: W związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów (niż demograficzny), nauczyciel dyplomowany zatrudniony na czas nieokreślony został przeniesiony do innej szkoły w tej samej gminie, na to samo stanowisko. W byłej placówce realizuje 3 godziny. Czy należy mu zmienić umowę na czas określony (w nowej placówce został zatrudniony na czas nieokreślony)?
- Nowo zatrudniany pracownik w dostarczonym świadectwie pracy ma wpisaną pracę na 1/3 etatu w okresie od 01-04-1993 r do 31-12 2012 r i 1/2 etatu od 01-01-2013 r do 31-08-2016 r. Czy te okresy zatrudnienia w całości są zaliczane do stażu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe