Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy ulgę podatkową w kwocie 1000 zł można potrącić nauczycielowi przy świadczeniu urlopowym?
Świadczenie urlopowe nie jest dopłatą do wypoczynku, nie mieści się więc w pojęciu działalności socjalnej pracodawcy, o której mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 2191 ze zm.). Pomimo że świadczenie urlopowe jest wypłacane ze środków ZFŚS (a więc nie stanowi składnika wynagrodzenia nauczycieli), podlega ono opodatkowaniu w całości na zasadach ogólnych jako przychód ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz.U. z 2018 r., poz. 200). Nie ma w tym przypadku zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 67 UoPDOF, czyli nauczyciel nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, które przysługuje tylko od świadczenia pieniężnego otrzymanego w związku z finansowaniem działalności socjalnej, a nieprzekraczającego 1.000 zł w skali roku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kwalifikacje nauczyciela pozalekcyjnych zajęć wychowawczych w szkole podstawowej specjalnej zorganizowanej przy podmiocie leczniczym (szkoła przyszpitalna). Pytanie: Czy nauczycielka, która ukończyła studia licencjackie z edukacji wczesnoszkolnej (jest to Jej podstawowy i jedyny kierunek, który obecnie posiada) może być zatrudniona w szkole podstawowej specjalnej działającej na terenie oddziałów szpitalnych dla dzieci jako nauczyciel z pełnymi kwalifikacjami do pracy w tego rodzaju placówce (praca z przewlekle chorymi)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy mieszkania przydzielonego dla nauczyciela: Nauczycielowi przydzielono mieszkanie służbowe w budynku szkoły na czas zatrudnienia w oświacie. Z końcem sierpnia 2017 r. nauczyciel zakończył pracę w szkole w związku z przejściem na emeryturę. Karta Nauczyciela przewidywała, że prawa do zajmowanie mieszkania przysługuje także na emeryturze. Czy wobec zmiany KN w 2018 r., nauczyciel stracił prawo do zajmowania mieszkania?
- Czy pomoc nauczyciela, posiadająca wykształcenie pedagogiczne (licencjat) może sprawować samodzielnie opiekę nad uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie np. w czasie przerwy lub na świetlicy?
- Jestem nauczycielem dyplomowanym i otrzymałam powołanie na wicedyrektora przedszkola. Mam zniżkę godzin pracy dydaktycznej do 12 godzin w tygodniu (praca w grupie), moje pytanie brzmi:
1. Ile w tym momencie wynosi mój dzienny czas pracy w pozostałe dni – 5 godzin jak nauczyciela, czy 8 godzin?
2. Czy wicedyrektorowi należą się płatne godziny doraźnych zastępstw w przypadku nieobecnego nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź - Mam zatrudnionego nauczyciela w wymiarze 19/21 etatu, czy w związku z tym może realizować zajęcia w ciągu 4 dni w tygodniu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe