Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem nauczycielem dyplomowanym i otrzymałam powołanie na wicedyrektora przedszkola. Mam zniżkę godzin pracy dydaktycznej do 12 godzin w tygodniu (praca w grupie), moje pytanie brzmi:
1. Ile w tym momencie wynosi mój dzienny czas pracy w pozostałe dni – 5 godzin jak nauczyciela, czy 8 godzin?
2. Czy wicedyrektorowi należą się płatne godziny doraźnych zastępstw w przypadku nieobecnego nauczyciela?
W świetle art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) czas pracy dyrektora przedszkola lub wicedyrektora przedszkola nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. W ramach 40 godzinowego tygodniowego czasu pracy realizuje on tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. W stosunku do niego obwiązuje regulacja szczególna – art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela, stosownie do którego dyrektorowi (wicedyrektorowi) obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się go od obowiązku realizacji zajęć. Wiąże się to z tym, że spoczywają na nim dodatkowe obowiązki wynikające z zadania zarządzania i kierowania placówką. W zależności od potrzeb wynikających z zarządzania placówką dyrektor (wicedyrektor) decydują, ile godzin przebywać w szkole, a które z obowiązków pracowniczych będą realizować w innych miejscach. Podkreślenia wymaga, że jego czas pracy jest ewidencjonowany i rozliczany w stosunku tylko do zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz.
Stosownie do art. 42 ust. 6a Karty Nauczyciela dyrektorowi i wicedyrektorowi oraz innym nauczycielom, o których mowa w ust. 6, korzystającym z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, nie przydziela się godzin ponadwymiarowych, chyba że jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w jednym oddziale, a za zgodą organu prowadzącego szkołę, także gdy jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w więcej niż jednym oddziale. Z powyższego przepisu nie wynika zakaz realizowania przez dyrektora czy wicedyrektora szkoły godzin doraźnych zastępstw. Godziny doraźnych zastępstw nie są tym samym, czym co godziny ponadwymiarowe. Zgodnie z art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela. Oznacza to, że wicedyrektor szkoły może mieć przydzielone godziny doraźnych zastępstw, a ich realizacje nie będzie naruszała ograniczeń zawartych w Karcie Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik zatrudniony w szkole ma umowę na czas określony, która kończy się w przyszłym roku. Przed końcem trwania umowy z pracownikiem, następuje likwidacja stanowiska. Czy w takim przypadku przysługuje pracownikowi jednomiesięczna odprawa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wchodzi w skład Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie. Czy nieobecność w pracy wynikająca z pracy w danym dniu w tej Komisji jest płatna czy niepłatna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem (dyrektorem szkoły). Pytanie dotyczy nagrody jubileuszowej i obliczenia stażu pracy. Pracuję nieprzerwanie od 20 sierpnia 1979 roku. W okresie od 28 września 1980 roku do 1 września 1982 roku przebywałam na bezpłatnym urlopie dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi (bo chyba nie było wtedy urlopów wychowawczych). Czy okres tego urlopu wlicza się do stażu pracy i czy zalicza się do okresu uprawniającego do naliczenia nagrody jubileuszowej? Kilka lat temu skrócono mi staż pracy o okres przebywania na tymże urlopie, a wypłatę nagrody jubileuszowej (za 30 lat pracy) przesunięto o okres przebywania na tymże urlopie.
- Czy orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela podpisuje TYLKO lekarz medycyny pracy, czy też inny lekarz, np. chorób wewnętrznych? Nauczyciel dostarczył orzeczenie podpisane przez lekarza chorób wewnętrznych. Czy mogę udzielić urlopu na tej podstawie od 1.09.2015?
- Czy istnieje przepis prawa, który reguluje okres czasu do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela od momentu ukończenia studiów z przygotowaniem pedagogicznym.
Czy niepodjęcie pracy lub jakaś przerwa w jej wykonywaniu generuje stratę uprawnień do wykonywania tego zawodu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe