Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pomoc nauczyciela, posiadająca wykształcenie pedagogiczne (licencjat) może sprawować samodzielnie opiekę nad uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie np. w czasie przerwy lub na świetlicy?
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 21.05.2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, w szkołach specjalnych i w szkołach ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi w klasach I-IV zatrudnia się pomoc nauczyciela. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się zatrudnienie pomocy nauczyciela w klasach V i VI oraz w szkołach integracyjnych i w szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi.
Pomoc nauczyciela nie jest stanowiskiem nauczycielskim. Osoba zatrudniona na takim stanowisku nie powinna sama prowadzić zajęć w świetlicy szkolnej, chyba że posiada odpowiednie kwalifikacje i zostanie zatrudniona zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela jako wychowawca świetlicy.
W czasie przerw pomoc nauczyciela moze sprawować opiekę nad uczniami jeżeli wynikać to będzie z obowiązującego w szkole regulaminu. Czym innym jest bowiem sprawowanie nadzoru nad dziećmi w czasie przerw czy wycieczek, a czym innym prowadzenie określonych zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel posiadający dyplom studium nauczycielskiego z 1989 roku (uzyskał przygotowanie do zawodu nauczyciela szkoły podstawowej w specjalności praca technika) oraz tytuł licencjata (wyższe studia zawodowe w zakresie psychopedagogiki) pracujący w szkole podstawowej nabył prawa w związku ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi kwalifikacji i może podjąć pracę w charakterze nauczyciela techniki dodatkowo w innej szkole podstawowej, czy też nie ze względu na brak tytułu magistra.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły niepublicznej. Kto wypłaca nauczycielowi stażyście 1000 zł w ramach "Świadczenia na start"?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgodnie z nowymi przepisami dyrektorowi, wicedyrektorowi przysługuje 35 dni urlopu wypoczynkowego plus 4 dni na żądanie czy planujemy 31 dni urlopu wypoczynkowego i 4 dni zostawiamy na urlop na żądanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozliczyć pracę w sobote i niedzielę nauczyciela? Dzień wolny nie może być udzielony ze względu na organizację pracy szkoły. Nauczyciel wyjeżdż na "zieloną szkołę" z 15 uczniami na dwa tygodnie. Wchodzą w grę 2 soboty i niedziele.
- Nauczyciel pełniący funkcję kierownika szkolenia praktycznego wypracował pewną ilość godzin ponadwymiarowych w ramach projektu unijnego, otrzymał za nie wynagrodzenie z tego projektu.
Jeśli wykorzysta część urlopu w lipcu, a po kilku dniach pracy część urlopu w sierpniu, czy do podstawy wyliczenia wynagrodzenia urlopowego powinno się wziąć pod uwagę średnią ilość godzin odpowiednio dla lipca dzieląc ilość zrealizowanych godzin przez 10 miesięcy roku szkolnego, a dla sierpnia (tę samą ilość godzin) przez 11 miesięcy roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe