Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zatrudnienie poprzez mianowanie może nastąpić jedynie w przypadku spełnienia warunków określonych w art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela, a więc w przypadku gdy m.in. istnieją...

PORADA PRAWNA

13 października 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Błąd w zapisie w umowie o pracę. Z nauczycielką religii, po otrzymaniu przez nią stopnia awansu nauczyciela mianowanego, została sporządzona umowa o pracę, w której został popełniony błąd: "zatrudnienie poprzez mianowanie na czas nieokreślony w wymiarze 10/18". Po podpisaniu umowy błąd z "zatrudnieniem poprzez mianowanie w wymiarze 10/18" został wychwycony, nauczycielkę poproszono o podpisanie prawidłowej umowy odwołując się do Karty Nauczyciela, ale nauczycielka uznaje to jako atak na jej osobę i nie zgadza się na zmianę. Co zrobić? Jak poprawić błąd i całą sytuację?

Zatrudnienie poprzez mianowanie może nastąpić jedynie w przypadku spełnienia warunków określonych w art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela, a więc w przypadku gdy m.in. istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony. W opisanej sytuacji nie można nawiązać stosunku pracy poprzez mianowanie, a jedynie w drodze umowy o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 10/18. Oprócz sprzeczności z przepisami Karty Nauczyciela, zatrudnienie nauczycielki poprzez mianowanie naruszałoby zasadę równego traktowania w zatrudnieniu jeżeli inni nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze zatrudnieni są poprzez umowy o pracę.

Już samo zawarcie umowy o pracę poprzez mianowanie jest błędem - z nauczycielem podpisuje się albo umowę o pracę albo akt mianowania. Jeżeli jednak sporządzono umowę o pracę z błędnym zapisem, a pracownik nie wyraża zgody na zmianę jej treści, można powołać się na art. 84 kodeksu cywilnego:

Art. 84. § 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

 

Nauczyciel mianowany powinien znać przepisy prawa oświatowego, w tym przepisy Karty Nauczyciela i widzieć o tym, w jakich warunkach możliwe jest zatrudnienie przez mianowanie. Powinien zatem wiedzieć, że w umowie jest błąd. Poza tym, pracodawca, gdyby nie działał pod wpływem błędu, nie zaproponowałby umowy o takiej treści.

Pracownika należy teraz poinformować na piśmie o zaistniałym błędzie, podając podstawę prawną (art. 10 ust. 5 KN) oraz o prawidłowej formie zatrudnienia. Takie pismo (z adnotacją o zapoznaniu się z nim przez pracownika) powinno znaleźć się w aktach osobowych nauczycielki. 


 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT