Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel wyjeżdżający z uczniami na pięciodniową wycieczkę traci prawo do wynagrodzenia za planowane godziny ponadwymiarowe? Jeżeli tak, to wynagrodzenie nauczyciela ulegnie pomniejszeniu nie z jego winy? W jaki sposób zrekompensować nauczycielowi poniesioną stratę finansową. Zwiększenie dodatku motywacyjnego nie jest możliwe.
Zgodnie z art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe określa organ prowadzący w drodze regulaminu. Jeżeli regulamin taki zakłada, że wynagrodzenie przysługuje jedynie za faktycznie zrealizowane, przydzielone nauczycielowi zajęcia, wówczas w tygodniu, w którym nauczyciel przebywał z dziećmi na wycieczce, godzin ponadwymiarowych nie zrealizował.
Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.
Podczas wycieczki szkolnej nauczyciel wykonuje inne czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, a te zalicza się do ogólnego czasu pracy nauczycieli, który nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo. Aby uniknąć przekroczenia tygodniowej normy czasu pracy, należy zapewnić odpowiednią liczbę opiekunów wycieczki. Gdyby wycieczka szkolna obejmowała dni wolne (sobota, niedziela), nauczycielowi przysługiwałyby w pierwszej kolejności dni wolne, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zamiast dnia wolnego - odrębne wynagrodzenie, obliczane jak za godziny ponadwymiarowe.
Za zaangażowanie w realizację czynności i zajęć wynikających z zadań statutowych szkoły, nauczycielowi można przydzielić dodatek motywacyjny (w opisanym przypadku - zwiększyć go od nowego okresu). Dyrektor szkoły ma również możliwość udzielenia nauczycielowi nagrody dyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wychowawca pracuje w młodzieżowym ośrodku wychowawczym w grupie wychowawczej. Jest to placówka nieferyjna, pracująca w ruchu ciągłym. Czy za pracę wychowawcy w dzień świąteczny przypadający w niedzielę należy się 100% dodatek?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmianami organizacyjnymi szkoły – zmniejszeniem liczby oddziałów i zmniejszeniem godzin wychowania fizycznego – chcę wypowiedzieć umowę nauczycielowi emerytowanemu, który posiada umowę na czas nieokreślony. Kiedy należy przekazać wypowiedzenie nauczycielowi i jaka jest procedura? Kiedy należy powiadomić związki zawodowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole jest zatrudniony nauczyciel kontraktowy, na czas nieokreślony; wymiar godzin 15/18. Nauczyciel notorycznie się spóźnia do pracy i nie pełni dyżurów; pomimo upomnień nie ma zmian. Czy taka sytuacja może być uzasadnionym powodem do zwolnienia takiego nauczyciela? Czy przed sądem wygram, jeżeli ów nauczyciel poda moją decyzję do sądu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły. Pracownica jest zatrudniona w okresach: 01.09.2008 r. - 31.08.2009 na czas określony ; 01.09.2009 - 31.08.2010 na czas określony; 01-09.2010 na czas nieokreślony. Wszystkie umowy są zawarte w pełnym wymiarze czasu pracy. Przebywała na urlopie macierzyńskim 1 rok i na zwolnieniu przed urodzeniem dziecka 5 miesięcy. Czy może ubiegać się o urlop dla poratowania zdrowia? Czy może wykorzystać urlop w wymiarze 1 roku rozpoczynając go np. z dniem 1 marca. Przepisy stanowią, że zwolnienia i urlopy inne niż wypoczynkowy trwające w sumie ponad 6 miesięcy należy odjąć od czasu pracy - ile w tym przypadku muszę odjąć? (czy będzie to 11 miesięcy). Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe, może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w przedszkolu i szkole podstawowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe