Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniany był na okres: 01.09.2011 do 31.08.2012 następnie od 01.09.2012 do 31.08.2014. Zaświadczenie o niekaralności dostarczone było przy pierwszej umowie natomiast przy drugiej już nie. Czy prawidłowo. Czy powinno być dostarczone nowe zaświadczenie o niekaralności w przypadku zatrudnienia; od 01.09.2013 do 30.06.2014 następnie od 01.09.2014 do 30.06.2015r. Bardzo dziękuję za jasne i ekspresowe odpowiedzi na wcześniej zadawane pytania.
Zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego nie ma określonej daty ważności. Stwierdza tylko, że dana osoba nie figuruje w rejestrze karnym w dniu jego wydania. Dlatego też każdy nauczyciel, z którym zawierany jest stosunek pracy ma obowiązek przedstawić zaświadczenie o niekaralności, niezależnie od tego, czy jest to pierwsza, czy kolejna umowa. Oznacza to, że w obu przypadkach powinno być dostarczone nowe zaświadczenie o niekaralności.
Obowiązek przedstawiania zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego przez nauczyciela przed nawiązaniem stosunku pracy został wprowadzony w sierpniu 2008 r. W art. 10 ust. 8a Karty Nauczyciela wprowadzono zapis, który obliguje nauczyciela do przedstawienia dyrektorowi szkoły informacji z KRK. Takie zaświadczenie musi być przedstawione przed nawiązaniem stosunku pracy.
Przepisy Karty Nauczyciela określają warunki, jakie musi spełnić nauczyciel, aby można było z nim nawiązać stosunek pracy. W art. 10 ust. 5 pkt 2-5 Karty Nauczyciela czytamy, że stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się, jeżeli nauczyciel:
ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska.
W celu potwierdzenia, że nauczyciel nie był karany za przestępstwo umyślne, nauczyciel, przed nawiązaniem stosunku pracy, jest obowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego.
Zaświadczenie o niekaralności z KRK nie ma okresu ważności. Poświadcza jedynie fakt, że dana osoba nie figuruje w rejestrze karnym w dniu jego wydania. W związku z tym, każdorazowo należy przedstawić zaświadczenie o niekaralności, niezależnie od tego, czy jest to pierwsza, czy kolejna umowa z tym nauczycielem.
Dlatego też w omawianych przypadkach nauczyciele, przy podpisywaniu nowej umowy, mają obowiązek ponownie wystąpić do KRK o wydanie zaświadczenia, aby było ono jak najbardziej aktualne.
Stosunek pracy z nauczycielem wygasa w razie naruszenia wymogu potwierdzenia niekaralności.
Co więcej, w art. 26 ust. 1 pkt 5 Karty Nauczyciela ustawodawca wskazuje, że stosunek pracy z nauczycielem wygasa z mocy prawa w razie stwierdzenia, że nawiązanie stosunku pracy nastąpiło na podstawie fałszywych lub nieważnych dokumentów albo zostało dokonane z naruszeniem warunków określonych w art. 10 ust. 5 pkt 1-5, gdzie wskazany jest wymóg niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel grupy dzieci 6-letnich zatrudniony w Przedszkolu Samorządowym dla którego wymiar zatrudnienia wynosi 22 godziny tygodniowo, godziny ponadwymiarowe powinien mieć liczone z 22 czy 25 godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony w bursie od 1987 jako wychowawca (30lat stażu). Od roku 2007 pracuje także w gimnazjum jako nauczyciel języka polskiego. We wszystkich zakładach pracy ma umowę zawartą na podstawie mianowania. W maju tego roku dyrektor bursy przedstawił nauczycielowi propozycję ograniczenia zatrudnienia do ½ etatu na podstawie art.22 ust 2 KN powołując się na fakt posiadania drugiego miejsca pracy. Jednocześnie wyznaczył termin dwóch dni na złożenie przez nauczyciela oświadczenia w tej sprawie. Nadmieniam, że nauczyciel ten jest nauczycielem dyplomowanym, wielokrotnie nagradzanym przez dyrektora i starostę, posiadającym pełne kwalifikacje do pracy w tej placówce, a dyrektor nigdy nie wnosił żadnych zastrzeżeń co do jego pracy. Nauczyciel jest zdyscyplinowany wykonujący w terminie wszystkie nałożone na niego zadania i sporadycznie korzysta ze zwolnień lekarskich, a jego absencja w pracy jest niższa niż innych pracowników. W związku z tym mam następujące pytania: 1. Czy dyrektor bursy miał prawo ograniczyć wymiar zatrudnienia temu nauczycielowi, powołując się tylko na fakt drugiego miejsca zatrudnienia, mimo iż w placówce pracują osoby z niższym stopniem awansu zawodowego (mianowani)i mniejszym stażem pracy(7lat)? 2. Czy kryterium posiadania drugiego miejsca zatrudnienia można uznać za wystarczające do ograniczenia wymiaru zatrudnienia? 3. Czy termin dwóch dni na złożenie oświadczenia jest terminem wystarczającym? 4. Czy jeżeli w następnym roku szkolnym nie zmieni się liczba grup młodzieży zamieszkującej w bursie to mają w tym przypadku zastosowanie przepisy art. 22 ust 2 KN. 5. Czy w wyniku ograniczenia zatrudnienia w bursie od 1.09.2016, nauczyciel może wskazać jako główne miejsce pracy gimnazjum i mieć tam naliczany dodatek za staż pracy?
W bursie nie ma jasno zdefiniowanych kryteriów zwalniania pracowników lub ograniczania im wymiaru zatrudnienia, a dyrektor zdefiniował to kryterium po konkretnego nauczyciela. Jednocześnie informuję, że pismo dostarczone nauczycielowi zatytułowane „Propozycja ograniczenia zatrudnienia” nie zawiera terminu w jakim ograniczenie miałoby miejsce, oraz nie zawiera możliwości odwołania się. Nie poinformowano także związków zawodowych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moja koleżanka dyrektor nie może rozwiązać problemu, który dotyczy jej pracownika. Ma w swojej szkole zatrudnioną nauczycielkę w gimnazjum, która jest nauczycielem chemii oraz emerytką (pobiera świadczenie emerytalne). Jest to szkoła specjalna. Wykształcenie tej nauczycielki to:
- dyplom Studium Nauczycielskiego na kierunku fizyka z chemią,
- magister inżyniera rolnictwa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Akademii Rolniczej,
- studium kwalifikacyjne pedagogiczne z zakresu pedagogiki specjalnej,
- studium podyplomowe z zakresu rehabilitacja dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Proszę o odpowiedź na pytanie: Czy nauczycielka z takimi kwalifikacjami może uczyć chemii w gimnazjum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Proszę o poradę w następującej kwestii: czy nauczyciel ma uprawnienia do urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci matki w sytuacji kiedy śmierć nastąpiła w lipcu (w czasie urlopu nauczyciela), a nauczyciel wystąpił o urlop we wrześniu (2 miesiące po zdarzeniu)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel niepełno etatowiec ma w etacie godziny z nauczania indywidualnego - orzeczenie z PP obejmuje nauczanie indywidualne do 30.06.2015r. W związku z tym mam pytanie czy należy za te godziny wypłacać wynagrodzenie w lipcu i sierpniu czy tylko za czerwiec.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe