Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony w bursie od 1987 jako wychowawca (30lat stażu). Od roku 2007 pracuje także w gimnazjum jako nauczyciel języka polskiego. We wszystkich zakładach pracy ma umowę zawartą na podstawie mianowania. W maju tego roku dyrektor bursy przedstawił nauczycielowi propozycję ograniczenia zatrudnienia do ½ etatu na podstawie art.22 ust 2 KN powołując się na fakt posiadania drugiego miejsca pracy. Jednocześnie wyznaczył termin dwóch dni na złożenie przez nauczyciela oświadczenia w tej sprawie. Nadmieniam, że nauczyciel ten jest nauczycielem dyplomowanym, wielokrotnie nagradzanym przez dyrektora i starostę, posiadającym pełne kwalifikacje do pracy w tej placówce, a dyrektor nigdy nie wnosił żadnych zastrzeżeń co do jego pracy. Nauczyciel jest zdyscyplinowany wykonujący w terminie wszystkie nałożone na niego zadania i sporadycznie korzysta ze zwolnień lekarskich, a jego absencja w pracy jest niższa niż innych pracowników. W związku z tym mam następujące pytania: 1. Czy dyrektor bursy miał prawo ograniczyć wymiar zatrudnienia temu nauczycielowi, powołując się tylko na fakt drugiego miejsca zatrudnienia, mimo iż w placówce pracują osoby z niższym stopniem awansu zawodowego (mianowani)i mniejszym stażem pracy(7lat)? 2. Czy kryterium posiadania drugiego miejsca zatrudnienia można uznać za wystarczające do ograniczenia wymiaru zatrudnienia? 3. Czy termin dwóch dni na złożenie oświadczenia jest terminem wystarczającym? 4. Czy jeżeli w następnym roku szkolnym nie zmieni się liczba grup młodzieży zamieszkującej w bursie to mają w tym przypadku zastosowanie przepisy art. 22 ust 2 KN. 5. Czy w wyniku ograniczenia zatrudnienia w bursie od 1.09.2016, nauczyciel może wskazać jako główne miejsce pracy gimnazjum i mieć tam naliczany dodatek za staż pracy? W bursie nie ma jasno zdefiniowanych kryteriów zwalniania pracowników lub ograniczania im wymiaru zatrudnienia, a dyrektor zdefiniował to kryterium po konkretnego nauczyciela. Jednocześnie informuję, że pismo dostarczone nauczycielowi zatytułowane „Propozycja ograniczenia zatrudnienia” nie zawiera terminu w jakim ograniczenie miałoby miejsce, oraz nie zawiera możliwości odwołania się. Nie poinformowano także związków zawodowych.
Ograniczenie wymiaru zatrudnienia na podstawie art. 22 ust. 2 KN może nastąpić tylko za zgodą nauczyciela (dlatego nie wymaga tzw. konsultacji związkowej z art. 20 ust. 5a – 5b KN, ani pouczenia o prawie odwołania się do sądu pracy) oraz jedynie w przypadku zaistnienia zmian organizacyjnych uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (art. 20 ust. 1 pkt 2 KN). Posiadanie dodatkowego źródła dochodu nie stanowi powodu obniżenia zatrudnienia. Nauczyciel nie jest związany terminem udzielenia odpowiedzi podanym przez dyrektora, powinien jednak poinformować, że nie zgadza się na obniżenie wymiaru zatrudnienia, ponieważ nie przedstawiono zaistnienia zmian organizacyjnych, do których mógłby się odnieść.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel uczący w szkole średniej przysposobienia obronnego ma kwalifikacje do nauczaniu przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w szkole podstawowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie ZFŚS jest zapis m.in. dotyczący osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych, który brzmi: byli pracownicy - emeryci i renciści (w okresie pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy), którzy przeszli na emeryturę lub rentę bezpośrednio ze szkoły, osiągnęli status emeryta/rencisty, oraz ich współmałżonkowie. Czy pracownik - konserwator który przez 10 lat pracował jako rencista i w maju została rozwiązana umowa za porozumieniem stron (z uwagi na stan zdrowia - choroba nowotworowa) może korzystać ze świadczeń socjalnych? Czy należny zmodyfikować zapis w regulaminie?
- Czy dyrektor który nawiązuje nowy stosunek pracy z nauczycielem z likwidowanej szkoły(w likwidowanej szkole nauczyciel jest zatrudniony przez mianowanie) może zawrzeć umowę na czas określony (1 rok) przez 3 kolejne lata, gdyż za 3 lata zmniejszy sie liczba oddziałów i nie ma możliwości aby ten nauczyciel miał pełny etat. jaka jest podstawa prawna
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela podpisuje TYLKO lekarz medycyny pracy, czy też inny lekarz, np. chorób wewnętrznych? Nauczyciel dostarczył orzeczenie podpisane przez lekarza chorób wewnętrznych. Czy mogę udzielić urlopu na tej podstawie od 1.09.2015?
- Pracownik obsługi (sprzątaczka) skierowała do mnie pismo, w którym zwraca się z prośbą o nie przydzielanie jej zastępstw za nieobecne (będące na zwolnieniu) współpracownice. Swoją prośbę motywuje w następujący sposób „jestem po 6 operacjach, co powoduje, że z każdym rokiem jestem coraz słabsza i trudniej wykonuje mi się wciąż dokładaną pracę. Dodatkowa praca(zastępstwa) powoduje ogromne obciążenie mojego organizmu zarówno fizyczne jak i psychiczne, czego wynikiem jest zaobserwowany przeze mnie spadek mojej odporności i ogólnie sił”. Czy przydzielanie zastępstw pracownikowi obsługi za nieobecnego pracownika jest zgodne z prawem? Jeżeli tak, to czy w przypadku takiej motywacji nie powinnam skierować pracownicy na ponowne badania lekarskie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe