Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Proszę o poradę w następującej kwestii: czy nauczyciel ma uprawnienia do urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci matki w sytuacji kiedy śmierć nastąpiła w lipcu (w czasie urlopu nauczyciela), a nauczyciel wystąpił o urlop we wrześniu (2 miesiące po zdarzeniu)?
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy:
§ 15. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:
1) 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.
Z brzmienia powyższego przepisu wynika, że 2 dni zwolnienia od pracy powinny mieć ścisły związek nie tylko ze zgonem ale i pogrzebem, a więc powinny być udzielone w czasie, w którym te zdarzenia miały miejsce.
Zwolnienie od pracy to nie urlop. Potoczna nazwa "urlop okolicznościowy" wiele osób wprowadza w błąd, sugerując że "urlop" taki należy się pracownikowi tylko dlatego, że nastąpiło dane zdarzenie. Powołane wyżej rozporządzenie reguluje m.in. udzielanie pracownikom zwolnień od pracy w różnych przypadkach, m.in. w przypadku wezwania pracownika do osobistego stawienia się przed organem właściwym w zakresie powszechnego obowiązku obrony na czas niezbędny w celu załatwienia sprawy będącej przedmiotem wezwania, w przypadku konieczności stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia, w przypadku wezwania pracownika w celu wykonywania czynności biegłego w postępowaniu administracyjnym, karnym przygotowawczym, sądowym lub przed kolegium do spraw wykroczeń, czy też, jak w omawianym przypadku, w razie zgodu i pogrzebu matki.
Wszystkie te zwolnienia muszą mieć związek z daną sprawą. Nie widzę więc podstaw do tego, aby udzielać zwolnienia od pracy w innych, zwłaszcza tak odległych od zdarzenia, dniach.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaki wymiar urlopu ma nauczyciel oddziału przedszkolnego zatrudniony w szkole podstawowej? Czy tak jak pozostali nauczyciele (szkoła jest jednostką feryjną)?
- Nauczyciel jest magistrem edukacji wczesnoszkolnej. W 2001 r. ukończył kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczania języka rosyjskiego w szkole podstawowej i gimnazjum- 270 godz. Czy ukończony kurs daje uprawnienia do nauczania języka rosyjskiego w przyszłym roku szkolnym 2019/2020?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z dniem 31 marca 2017 roku rozwiązuje ze mną umowę o pracę w związku z przejściem wcześniejszą emeryturę (do 31 XII 2008 roku nabyła te prawa. Od 3 kwietnia 2017 do końca roku szkolnego (do 30 czerwca 2017) będę chciała zatrudnić ją na niepełny etat . Uczy w klasie III szkoły podstawowej i chciałabym aby poprowadziła klasę do końca. Moje pytanie dotyczy jej urlopu. Czy mam jej wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Jeżeli tak to w jakim wymiarze oraz kiedy mam to zrobić.
- Szkoła podstawowa, do której włączono oddziały gimnazjalne. Dwóch nauczycieli tego samego przedmiotu (nauczanego wcześniej tylko w gimnazjum). Jeden 32 lata pracy, drugi 18. Nauczyciel z większym stażem pracy kończy w sierpniu 2019 r. 60 lat, czyli nabywa prawa emerytalne. Czy jeśli w szkole są duże zmiany organizacyjne, wynikające z zakończenia nauki oddziałów gimnazjalnych, można wręczyć wypowiedzenie z art. 225 nauczycielowi, który nabędzie w sierpniu prawa emerytalne? Regulamin doboru kadry w szkole mówi, że w pierwszej kolejności zwalniani są n-le zatrudnieni na czas określony i nauczyciele, którzy nabyli prawa emerytalne. Czy można nauczycielowi, o którym pisałam wręczyć wypowiedzenie, odprawę jeśli nie zgodzi się na stan nieczynny, a potem 1.09.odprawę emerytalną? Jeśli tak to kiedy? Czy chroni go jakaś ustawa emerytalna? Proszę o podstawy prawne. Umożliwiłoby to pozostanie w zatrudnieniu drugiemu pracownikowi.Proszę o wskazówki.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole pracuje nauczycielka, która już w marcu osiągnie wiek emerytalny (60 lat). Jak długo trwa ochrona przedemerytalna? Ponadto – czy ochrona przedemerytalna przysługuje do czasu uzyskania wieku emerytalnego (60 lat), czy do czasu, aż nauczyciel przejdzie na emeryturę, mając nawet ponad wiek emerytalny? Pytam dlatego, że moja nauczycielka, pomimo wieku, nie zamierza jeszcze skorzystać z uprawnień emerytalnych. Jeśli tak się stanie, czy mam prawo w nowym roku szkolnym ograniczyć jej zatrudnienie do połowy pełnego etatu? W mojej szkole nastąpi reorganizacja.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe