Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wychowania fizycznego należy do klubu sportowego, który jest w innej miejscowości, a który nie jest związany ze szkołą. Czy taki nauczyciel, jadąc na spotkanie, powinien otrzymywać delegację i zwrot kosztów przejazdu?
Zasady delegowania pracowników określone są w art. 775ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm.). Na mocy zapisów art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215) w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.
Wspomniany powyżej art. 775 ust. 1 Kodeksu pracy stanowi, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Wynika z tego, że aby pracownik mógł zostać oddelegowany, muszą być spełnione następujące wymagania:
• wykonywanie obowiązków zleconych przez pracodawcę (obowiązków służbowych),
• wykonywanie ww. obowiązków poza miejscowością, a której znajduje się siedziba pracodawcy.
Szczegółowe wytyczne dotyczące wysokości i warunków ustalania należności przysługujących nauczycielowi w związku z podróżą służbową zawiera rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. Nr 167). I tak, w związku z odbyciem podróży służbowej nauczycielowi przysługują od pracodawcy: dieta; zwrot kosztów przejazdów lub dojazdów środkami komunikacji miejscowej; noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
We wskazanej w zapytaniu sytuacji pracownik- nauczyciel wychowania fizycznego, nie wykonuje obowiązków służbowych na polecenie pracodawcy. Z uwagi na powyższe nie ma obowiązku wypłaty pracownikowi delegacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Do pracy w szkole podstawowej została skierowana na podstawie misji kanonicznej nauczycielka posiadająca wykształcenie wyższe - pedagogika, specjalność: pedagogika wspierająca z profilaktyką niedostosowania społecznego. Podjęła dalsze dokształcanie - kolegium teologiczne. Mam pytanie dotyczące wynagrodzenia, jakie należy naliczyć nauczycielce do chwili ukończenia dokształcania. Czy magister z przygotowaniem pedagogicznym, czy bez przygotowania pedagogicznego? Czy należy naliczyć i wypłacać dodatek wiejski?
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania z 35 letnim stażem przebywa na urlopie zdrowotnym od 01.09.2015r. do 29.02.2016r. W związku z nabyciem praw emerytalnych 14.03.2016r chce rozwiązać umowę o pracę na mocy porozumienia stron. W związku z powyższym za ile dni należy wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Za 3 m-ce, czy za jeden m-c?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze godzin (ze względu na zmniejszenie liczby oddziałów) wyraził zgodę na przeniesienie do innej szkoły położonej w tej samej gminie. W placówce, w której pracował, prowadził między innymi zajęcia ze sztuki (4 godz.) i ma prowadzić je nadal. Czy należy z tym nauczycielem rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron i zawrzeć nową umowę na te 4 godz.? Czy można zawrzeć umowę na czas określony? Czy w takiej sytuacji należy mu się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka plastyki w klasach 4-8 odchodzi na emeryturę, jej ostatni dzień pracy to 31.12.2019 r. Proszę o informację za ile dni powinnam wypłacić tej nauczycielce ekwiwalent za urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie przywileje traci nauczyciel zatrudniony przez mianowanie, jeśli na mocy porozumienia stron zostanie zmniejszony mu wymiar godzin z etatu na 16/18h (nauczyciel otrzymał propozycję pracy z wyższej uczelni)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe