Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wychowania fizycznego często prywatnie wyjeżdża ze swoją córką na turnieje golfa. Córka jest uczennicą szkoły. Czy wójt, jako przedstawiciel organu prowadzącego, może zwalniać nauczyciela i nakazać dyrektorowi szkoły wyznaczania płatnych zastępstw za tego nauczyciela? Nauczyciel z kolei ma dzień usprawiedliwiony i płatny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z powodu jego częstych nieobecności w pracy nie będzie zrealizowana min. ilość godz. w-f-u. Jak w tej sytuacji ma postąpić dyrektor?
Zgodnie z:
- art. 39 ust. 3 ustawy o systemie oświaty dyrektor szkoły jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami.
- art. 7 ust. 1 Karty Nauczyciela dyrektor szkoły jest przełożonym służbowym wszystkich pracowników szkoły.
Dyrektor szkoły wykonuje zatem wszelkie zadania wynikające ze stosunku pracy z zatrudnionymi nauczycielami. Do jego kompetencji należy m.in. decydowanie o zwolnieniu nauczyciela z prowadzenia zajęć i wyznaczanie płatnych zastępstw.
Wójt może zwrócić się do dyrektora z wnioskiem o zwolnienie nauczyciela z zajęć w danym dniu w celu wskazanym we wniosku, ale to dyrektor podejmuje ostateczną decyzję w tej sprawie, gdyż oprócz uprawnień kierowniczych, odpowiedzialny jest za prawidłowy przebieg procesu dydaktycznego.
Gdyby córka nauczyciela - uczennica szkoły - brała udział w truniejach, reprezentując szkołę, wówczas nauczyciel mógłby sprawować funkcję opiekuna ucznia. Jeżeli są to jednak wyjazdy prywatne, to nie ma żadnej podstawy do tego, aby nauczyciela zwolnić z prowadzenia zajęć.
Przepisy prawa pracy, zarówno oświatowe, jak i ogólne nie przewidują takiej możliwości. Nauczyciel może wystąpić do dyrektora z wnioskiem o udzielenie urlopu bezpłatnego, jednak udzielić go można jedynie nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze oraz pod warunkiem, że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania:
§ 12. 1. Nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, oświatowych, artystycznych albo z innych ważnych przyczyn.
2. Urlop, o którym mowa w ust. 1, udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi zwolnionemu w trybie art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, czyli z powodu czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, należy się odprawa pieniężna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Do 31 sierpnia 2017 r. placówka, którą zarządzam była zespołem szkół, w skład którego wchodziły oddziały przedszkolne, szkoła podstawowa i gimnazjum. Od 1 września 2017 r. placówka została przekształcona w szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi. W roku szkolnym 2019/2020, w wyniku przekształcenia placówki w szkołę podstawową, zmniejszy się liczba oddziałów, co skutkuje redukcją etatów nauczycielskich. Proszę o poradę prawną w jaki sposób rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym przez mianowanie. Czy podstawą prawną rozwiązania stosunku pracy będzie art. 225 ust. 1 i 12 ustawy Przepisy wprowadzającej ustawę – Prawo oświatowe, czy art. 20 ust. 1 pkt. 2 ustawy Karta nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z połączeniem szkoły podstawowej i gimnazjum w zespół edukacyjny kto ma wręczyć nauczycielom informację o zmianie pracodawcy (zespół edukacyjny)? Stary dyrektor, czy wójt?
Czy w w/w informacji powinno być umieszczone miejsce wykonywania pracy jako szkoła podstawowa i i gimnazjum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel teorii przedmiotów zawodowych w zawodzie fryzjer? Nauczyciel posiada przygotowanie pedagogiczne i kwalifikację A19 (wykonywanie zabiegów fryzjerskich).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, czy nauczyciel zatrudniony na podstawie ustawy Kodeks Pracy w szkole, której organem prowadzącym jest stowarzyszenie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe