Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Do 31 sierpnia 2017 r. placówka, którą zarządzam była zespołem szkół, w skład którego wchodziły oddziały przedszkolne, szkoła podstawowa i gimnazjum. Od 1 września 2017 r. placówka została przekształcona w szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi. W roku szkolnym 2019/2020, w wyniku przekształcenia placówki w szkołę podstawową, zmniejszy się liczba oddziałów, co skutkuje redukcją etatów nauczycielskich. Proszę o poradę prawną w jaki sposób rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym przez mianowanie. Czy podstawą prawną rozwiązania stosunku pracy będzie art. 225 ust. 1 i 12 ustawy Przepisy wprowadzającej ustawę – Prawo oświatowe, czy art. 20 ust. 1 pkt. 2 ustawy Karta nauczyciela?
W pytaniu niestety nie podano, na czym konkretnie polegają zmiany organizacyjne skutkujące koniecznością zwolnienia nauczyciela. W sytuacji, gdy powód zwolnienia nauczyciela stanowi wygaszenie klas gimnazjalnych, podstawę zwolnienia nauczyciela stanowi art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 1 i 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Natomiast jeśli nauczyciel ma zostać zwolniony z powodu zmian organizacyjnych dotyczących klas szkoły podstawowej, podstawę zwolnienia stanowi art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy opiekunowi stażu należy się dodatek, gdy jego podopieczny do końca roku będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zwolnić z pracy nauczyciela, który przebywając na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, podjął pracę w innej szkole na 10/18 etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy, aby zatrudnić nauczyciela na inne stanowisko, należy przenieść nauczyciela na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela? W umowie o pracę nauczyciela jest zapis, że: „jest zatrudniony w danej szkole na stanowisku nauczyciela z zachowaniem wynagrodzenia”. Ani w akcie mianowania, ani w aneksie do umowy na podstawie mianowania nie ma wskazanego konkretnego stanowiska, np. nauczyciel j. polskiego, które wskazywałoby na wysokość pensum. Nauczyciel nie będzie pracował według pensum 18 godzin, a będzie realizował jedynie godziny świetlicy i biblioteki.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica obsługi przebywała na długim zwolnieniu lekarskim (182 dni). Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym do 02.09.2017 r. W sierpniu złożyła wniosek o rentę. Do tej pory nie otrzymała jeszcze decyzji z ZUS, ale poinformowała ustnie, że ma orzeczenie z ZUS, w którym ustalono, że jest częściowo niezdolna do pracy do 30.09.2018 r. Od dnia otrzymania orzeczenia przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Co w tym przypadku ma zrobić pracodawca? Czy rozwiązać umowę z dniem 03.09.2017 na podstawie art.53 K.p.§ 1 i wypłacić odprawę rentową, czy czekać? Kiedy pracownik przedstawi decyzję z ZUS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Wg mnie posiada ona kwalifikacje do nauczania w szkole ponadgimnazjalnej. Mówi o tym ostatecznie paragraf 29 ust. 2 rozp. z 2017 r. (Dz. U. z 2017 poz. 1575). Ponieważ ukończyła studia przed 17 stycznia 2012 r. Proszę o potwierdzenie lub wyjaśnienie zastosowania w praktyce tego Rozporządzenia. Natomiast jeżeli nauczyciel może nauczać w szkole ponadgimnazjalnej, to czy może ubiegać sie o awans zawodowy bez dopełnienia wykształcenia?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe