Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel teorii przedmiotów zawodowych w zawodzie fryzjer? Nauczyciel posiada przygotowanie pedagogiczne i kwalifikację A19 (wykonywanie zabiegów fryzjerskich).
W zawodzie fryzjer, zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 7 ze zmianami), kształcą zasadnicze szkoły zawodowe. Kwalifikacje nauczycieli zasadniczych szkół zawodowych określają przepisy § 3 rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli […] (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 1264). Stanowią one, iż do zajmowania stanowiska nauczyciela w zasadniczej szkole zawodowej ma kwalifikacje osoba, która posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła:
1. studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami
lub
2. studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć
lub
3. studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami
lub
4. studia pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć
lub
5. studia wyższe na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1, 2, 3, 4, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.
Rozporządzenie określa również definicję kursu kwalifikacyjnego, o którym mowa powyżej w pkt 5. Jest to kurs z zakresu określonego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, organizowany zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli, którego ukończenie umożliwia nauczycielowi posiadającemu poziom wykształcenia wymagany od nauczycieli danego typu szkoły lub rodzaju placówki uzyskanie kwalifikacji do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć.
Tak więc nauczyciel teoretycznego kształcenia zawodowego w zawodzie kształconym na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej powinien posiadać odpowiedni poziom wykształcenia (co najmniej studia pierwszego stopnia) i potwierdzoną, dyplomem lub świadectwem ukończenia studiów podyplomowych, albo zaświadczeniem o ukończeniu kursu kwalifikacyjnego, wiedzę merytoryczną do prowadzenia zajęć edukacyjnych, a także przygotowanie pedagogiczne. Informacje zawarte w pytaniu nie potwierdzają posiadania przez nauczyciela kwalifikacji do prowadzenia teoretycznego kształcenia zawodowego, kwalifikacje te nie są również wystarczające do prowadzenia praktycznej nauki zawodu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel (będący emerytem), który przedłożył zaświadczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może korzystać z obniżonego pensum i urlopu w celu wyjazdu na leczenie sanatoryjne?
Czy może uzyskać zgodę na dodatkowe zatrudnienie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający następujące wykształcenie: 1. Dyplom ukończenia studiów licencjackich: "... na kierunku: pedagogika, specjalność pedagogika opiekuńczo-wychowawcza" oraz studia podyplomowe: "Diagnoza i terapia pedagogiczna", "Oligofrenopedagogika" posiada odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w świetle rozporządzenia MEN w sprawie kwalifikacji, z sierpnia 2017 r.
- Nauczyciel realizuje 18 godzin pensum w edukacji wczesnoszkolnej, a dodatkowo ma 4 godz. ponadwymiarowe jako logopeda. Jaką stawkę należy mu wypłacić za godz. ponadwymiarowe (pensum logopedy-30 godz.)? Nauczyciel ma mianowanie. PIP twierdzi, że nie można zawierać dwóch umów u jednego pracodawcy, gdyż obie realizowane są z KN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka w wieku 56 lat i 30 letnim stażem może przejść na emeryturę w 2012 roku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry. Czy dyrektor szkoły ma prawo wymagać od nauczycieli i pracowników szkoły obowiązkowego uczestnictwa w studniówce organizowanej przez rodziców uczniów?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe