Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w szkole średniej w planie realizacji godziny karcianej zapisał, że będzie prowadził zajęcia wyrównawcze z chemii. W dzienniku zajęć znajdują się zapisy typu: temat i liczba uczestników: zero. Czy taką godzinę, podczas której nauczyciel siedział sam, należy traktować jako odbytą? Jeżeli nie - to co zrobić (takich godzin w dzienniku jest kilka)? W bieżącym roku n-l zaplanował sobie, że na tych godzinach będą odbywać się sprawdziany poprawkowe. Czy to jest zgodne z literą prawa? Jakie kroki winien podjąć dyrektor, by te godziny odbywały się zgodnie z zapisami ustawy? Z góry dziękuję za odpowiedź. B. Koś
Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie godzin "karcianych":
"Zajęcia te powinny wychodzić naprzeciw indywidualnym potrzebom uczniów poprzez udzielanie im pomocy w przezwyciężaniu trudności, rozwijaniu zdolności lub pogłębianiu zainteresowań, a także poprzez sprawowanie nad nimi opieki, zależnie od potrzeb. Podjęcie decyzji w kwestii, jakie zajęcia będą realizowane w szkole w ramach godzin, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b Karty Nauczyciela, należy do kompetencji dyrektora szkoły. Godzin tych nie można jednakże przeznaczyć na zajęcia obowiązkowe, opiekę nad uczniami podczas ich dowozu do szkoły, doraźne zastępstwa oraz nauczanie indywidualne. "
Sprawdziany poprawkowe trudno zaliczyć do jakichkolwiek zajęć, zarówno z uczniem zdolnym, jak i z uczniem potrzebującym pomocy nauczyciela w przezwyciężaniu trudności, nie mówiąc o pogłębianiu zainteresowań.
Jeżeli chodzi o rozliczanie tych zajęć, to są one rejestrowane i rozliczane w okresach półrocznych w dziennikach zajęć pozalekcyjnych. Fakt, że nauczyciel zaplanował sobie w danym roku szkolnych zajęcia wyrównawcze, nie świadczy o tym, że musi realizować tylko te zajęcia i w każdym tygodniu. Zdarza się, że na zajęcia nie przyjdą uczniowie i wówczas nauczyciel nie powinien wpisywać żadnego tematu, gdyż zajęcia się nie odbyły. Godziny "karciane" rozliczane są w okresie półrocznym, co oznacza, że nauczyciel może w innym czasie odpracować takie godziny, i wcale nie musi tego robić w formie zajęć, które zaplanował. Równie dobrze może wypracować brakującą liczbę godzin w danym półroczu na wyjeździe z grupą uczniów do np. teatru. Pracę tą odnotowuje w swoim dzienniku zajęć pozalekcyjnych (na rynku dostępne są już dzienniki z przeznaczeniem na godziny "karciane").
Nad realizacją godzin "karcianych" czuwa dyrektor szkoły i to on decyduje, na co te godziny zostaną przeznaczone. Nauczyciel nie może samowolnie ustalać sobie, co i gdzie będzie realizował.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W roku szkolnym 2015/16 w gimnazjum rozpocznie naukę uczennica z zespołem Aspergera. W szkole podstawowej dziecko uczyło się języka niemieckiego. Czy w gimnazjum, na prośbę rodziców, można zmienić nauczanie języka na angielski (oczywiście poziom III.0)
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
mam następujący problem. Pięcioletnia dziewczynka, która od 1 września powinna w mojej szkole realizować obowiązek szkolny, wyjeżdża wraz z rodzicami do Norwegii. Z tego, co mi wiadomo, obowiązek szkolny w tym kraju rozpoczyna się od 6 roku życia. Co powinienem w tej sytuacji, jako dyrektor szkoły, zrobić?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może być zatrudniony w oddziale przedszkolnym na 12,5/25 jako nauczyciel i jako pomoc nauczyciela z Kodeksu Pracy na pozostałą część etatu czyli 20 godz.?
- W klasie 7 drugim językiem obowiązkowym jest niemiecki. Czy uczeń, który nie chce uczyć się niemieckiego tylko hiszpańskiego ma taką możliwość na własną rękę zdając tylko egzamin klasyfikacyjny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę z zakresu klasyfikowania ucznia klasy I szkoły podstawowej.
Czy uczeń klasy I SP mający ponad 50% nieobecność w szkole w I semestrze na języku angielskim może być nieklasyfikowany z tego przedmiotu ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe