Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel specjalista prowadzi zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w kl. II szkoły podstawowej, jakie ma pensum?
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach:
§ 4. 2. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu, szkole i placówce udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści wykonujący w przedszkolu, szkole i placówce zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi i terapeuci pedagogiczni, zwani dalej "specjalistami".
§ 7. 1. W szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy uczniem w formie:
1) klas terapeutycznych;
2) zajęć rozwijających uzdolnienia;
3) zajęć dydaktyczno-wyrównawczych;
4) zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
5) zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej - w przypadku uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych;
6) warsztatów;
7) porad i konsultacji.
Pensum nauczycieli "specjalistów" (np. pedagoga szkolnego) ustala organ prowadzący na podstawie art. 42 ust. 7 pkt. 3 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W maju złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem w związku z przejściem od 1 września na emeryturę. Pracownik pobiera rentę rodzinną i po ustaleniu wysokości emerytury zdecyduje się pobierać korzystniejsze świadczenie, a więc rentę rodzinną. Czy w związku z tym należy wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną? Czy musi nam przedłożyć dokument o przyznaniu emerytury i złożyć oświadczenie o pobieraniu renty rodzinnej - aby w razie kontroli finansowej była podstawa wypłaty odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z potrzebą zatrudnienia nauczyciela w celu współorganizowania kształcenia ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym, zwracam się z prośbą o opinię dotyczącą wymagań kwalifikacyjnych do pracy na tym stanowisku. Zgodnie z § 7 ust. 3 pkt 1) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1578), nauczyciel zatrudniany w celu współorganizowania kształcenia dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym powinien posiadać kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej. Ponadto, zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2) a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz 1575), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela posiada osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnej z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, a zgodnie z § 23 ust. 2 ww. rozporządzenia, kwalifikacje do prowadzenia zajęć resocjalizacyjnych lub socjoterapeutycznych, uwzględniających potrzeby uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym, posiada osoba, która: 1. ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnej z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne 2. ponadto ukończyła studnia wyższe w zakresie resocjalizacji. W związku z potrzebą zatrudnienia nauczyciela w celu współorganizowania kształcenia dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym, do pracy na tym stanowisku zgłosił się nauczyciel, który ukończył wyższe studia pierwszego stopnia na kierunku: pedagogika, w specjalności: resocjalizacja społecznie nieprzystosowanych i posiada przygotowanie pedagogiczne. Uprzejmie proszę o informację, czy w nauczyciel, który ukończył studia na kierunku: pedagogika (a nie pedagogika specjalna) ,w specjalności: resocjalizacja, posiada kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej i może być zatrudniony na stanowisku nauczyciela współorganizującego kształcenie dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym oraz do prowadzenia zajęć resocjalizacyjnych z uczniem.
- Czy jeżeli po dniu złożenia rezygnacji ze stanowiska dyrektora (za 3 miesięcznym wypowiedzeniem) przebywam na L-4, to jednocześnie przesuwa mi się dzień rezygnacji, czy pozostaje dzień wskazany w piśmie?
Czy przysługujący mi urlop wypoczynkowy powinnam odebrać w trakcie wypowiedzenia czy po terminie wypowiedzenia w postaci ekwiwalentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak można ograniczyć wymiar zatrudnienia nauczycielowi mianowanemu, a najlepiej rozwiązać z nim stosunek pracy, jeśli jest on nauczycielem chronionym przez związki zawodowe? Sytuacja jest dosyć trudna, gdyż nauczyciel ten w październiku 2012 r. skończy 60 lat, ma kwalifikacje do nauczania tylko jednego przedmiotu (którego jest tylko 12 godzin), nie podnosi swoich kwalifikacji od wielu lat, nie ma efektów w pracy dydaktycznej, rodzice narzekają na jego sposób pracy, ostatnia ocena pracy tego nauczyciela była w latach 80. W związku z powyższym na ten rok szkolny musiałem dać temu nauczycielowi kilka godzin edukacji matematycznej w klasie II, co jest niezgodne z rozporządzeniem MEN z dnia 23 grudnia 2008 r. Nie mam świetlicy, więc nie mogłem w żaden inny sposób uzupełnić temu panu pensum w wymiarze 18 godzin. Do tej pory robił tak były dyrektor, a organ prowadzący to akceptował. Ja boję się tak robić, ponieważ w przypadku kontroli z kuratorium mogę mieć kłopoty, ponieważ rozporządzenie jasno i wyraźnie mówi, że edukacji wczesnoszkolnej winien uczyć jeden nauczyciel, z wyjątkiem specjalistów wymienionych w rozporządzeniu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na 6/18 w naszej szkole realizuje te godziny tylko w czwartki. Zajęcia prowadzi w klasie wojskowej LO. W piątek, sobotę i niedzielę wyjedzie z klasą na manewry wojskowe. Wypełnia kartę wycieczki i otrzymuje delegację. Jakie z tytułu delegacji przysługują mu koszty podróży oraz jak zapłacić nauczycielowi za pracę w dni tego wyjazdu (nie otrzyma za te dni innych dni wolnych)? Czy można zawrzeć z nauczycielem na te trzy dni umowę zlecenie na wykonanie pracy polegającej na opiece wychowawczej? A jeżeli nie, to za ile godzin pracy należałoby wypłacić odrębne wynagrodzenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe