Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel pracuje w gimnazjum w innej gminie, ponadto w mojej szkole -podstawowej zatrudniony jest na 12/18 . Czy w świetle obecnych nowych przepisów mogę rozwiązać z nim umowę na czas nieokreślony (obecnie nauczyciel deklaruje przejście do mojej szkoły) i przyjąć innego nauczyciela z gimnazjum? Czy fakt, że nie jesteśmy dla tego nauczyciela szkołą prowadzącą jest wystarczający, aby rozwiązać z nim stosunek pracy? Gmina argumentuje to również tym, że nie mieszka w naszej gminie. Co będzie podstawą rozwiązania stosunku pracy (jaki art. ?) i jakie ewentualnie odprawy należą się nauczycielowi?
Fakt, że nauczyciel mieszka w innej gminie nie stanowi absolutnie podstawy do tego, aby wypowiedzieć mu stosunek pracy. Zatrudnienie w innej szkole również nie może stanowić przyczyny rozwiązania umowy, chyba że w szkole, która jest dla nauczyciela głównym miejscem pracy jest zatrudniony w pełnym wymiarze. Wówczas, na podstawie art. 222 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, na dalsze dodatkowe zatrudnienie będzie musiał uzyskać pisemną zgodę dyrektora szkoły macierzystej. Jeżeli jej nie uzyska, nie będzie mógł kontynuować zatrudnienia w Państwa szkole.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem zespołu szkół, w którego skład wchodzi gimnazjum i szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi. Nauczyciele są zatrudnieni na jedną z wymienionych szkół. Co robić w sytuacji, gdy np nauczyciel języka polskiego uczący przez kilka lat tylko w gimnazjum w kolejnym roku szkolnym będzie miał też jedną klasę w szkole podstawowej? Podobnych sytuacji jest wiele, bo takie są potrzeby szkoły i nauczyciele nie tracą pracy. Jak rozwiązywać takie sytuacje formalnie: czy co roku dawać pismo - aneks do umowy? Czy wystarczy podanie informacji do końca kwietnia na zebraniu rady pedagogicznej - zapoznanie z arkuszem organizacyjnym, a następnie podanie przydziału czynności na zebraniu rady pedagogicznej w sierpniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak zatrudniamy (na czas określony, czy na czas nieokreślony) pedagoga specjalnego, który współorganizuje naukę dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego? Dziecko ma 6 lat i za rok odchodzi z przedszkola do szkoły. Nauczyciela zatrudniam tylko do tego jednego dziecka. Nauczyciel jest stażystą. Jeżeli zatrudnię nauczyciela na rok, to czy może rozpocząć staż. Ogólnie jak wygląda zatrudnianie pedagogów specjalnych pracujących z jednym dzieckiem? Co w sytuacji, gdy dziecko odchodzi z przedszkola lub ze szkoły, a dyrektor nie ma etatu dla pedagoga specjalnego? Jak wygląda wtedy rozwiązanie umowy z nauczycielem? Niektóre placówki zatrudniają pedagoga specjalnego tylko na rok.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel otrzymał od organu prowadzacego decyzję o uzupełnianiu pensum w innej szkole. W uzasadnieniu powołano się na art.22 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - karta Nauczyciela, napisano też , że przedstawione stanowisko organu jest skuteczne bez wyrażenia przez nauczyciela zgody. Czy nauczyciel, który jako jeden z przedmiotowców, został oddelegowany do innej szkoły może prosić o uzasadnienie decyzji organu prowadzącego drogą pisemną, dlaczego to właśnie jego wybrali? Na jaki artykuł powinien powołać się nauczyciel? Proszę o podanie odpowiedniej podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mając decyzję lekarza medycyny pracy chciał urlop na poratowanie zdrowia. Dyrektor złożył odwołanie od decyzji lekarza medycyny pracy do lekarza wojewódzkiego. W czasie procedury odwołania nauczyciel przebywał na zwolnieniach lekarskich. Niestety lekarz wojewódzki przekroczył termin 30 dni. Czy dyrektor może udzielić urlopu na poratowanie zdrowia na mocy pierwszej decyzji lekarza jeżeli tak to z jaką datą może być udzielony ten urlop. Czy z datą wydania pierwszej opinii biorąc pod uwagę że nauczyciel przebywał na zwolnieniach lekarskich? Czy z datą zakończenia się zwolnienia lekarskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po pedagogice opiekuńczo-wychowawczej i oligofrenopedagogice może prowadzić zajęcia wyrównawcze (nie dydaktyczo-wyrównawcze)? Proszę również o informacje jakie inne zajęcia może prowadzić w szkole podstawowej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe