Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel otrzymał od organu prowadzacego decyzję o uzupełnianiu pensum w innej szkole. W uzasadnieniu powołano się na art.22 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - karta Nauczyciela, napisano też , że przedstawione stanowisko organu jest skuteczne bez wyrażenia przez nauczyciela zgody. Czy nauczyciel, który jako jeden z przedmiotowców, został oddelegowany do innej szkoły może prosić o uzasadnienie decyzji organu prowadzącego drogą pisemną, dlaczego to właśnie jego wybrali? Na jaki artykuł powinien powołać się nauczyciel? Proszę o podanie odpowiedniej podstawy prawnej.
Nałożenie przez organ prowadzący obowiązku uzupełniania etatu w innej szkole odbywa się na podstawie art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela, a nie ust. 2:
art. 22 ust. 1. Organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub – za jego zgodą – na innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. W wypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć.
Nałożenie powyższego obowiązku odbywa się na podstawie złożonych przez dyrektorów szkół projektów organizacyjnych, w których dyrektorzy podają liczbę godzin zaplanowanych na dany rok szkolny dla poszczególnych nauczycieli (w tym również vacaty). Organ prowadzący, dysponując takimi danymi, ma możliwość zapewnienia nauczycielom etatu, w postaci uzupełniania pensum w innej szkole.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zmiana w zatrudnieniu nauczycieli od września 2018 r. będzie obowiązywała w przedszkolu niepublicznym prowadzonym przez Fundację? Obecnie w tym małym przedszkolu wszyscy nauczyciele oraz dyrektor mają własne działalności. Czy zmiana będzie dotyczyła również zatrudnienia dyrektora, który nie pełni funkcji nauczyciela? Czy zmiana w KN wprowadzi zmianę dotyczącą godzin pracy nauczycieli? Dotychczas nauczyciele pracują 35godzin tygodniowo w 13-15 osobowych grupach dzieci.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chcę zatrudnić do Ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego pielęgniarkę, a mam tylko 24 wychowanków, jak to zrobić? Nie wiem jak się za to zabrać, na jaki czas (etat) mogę jakie przepisy, gdzie szukać podstaw, błagam o pomoc. Mam dzieci ze sprzężeniami, jedno wymaga cewnikowania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który raz lub dwa razy w roku oddaje krew, należy się wolny i płatny dzień? Czy przysługują w tym przypadku uprawnienia jak dla Honorowych Dawców Krwi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie możliwości i obowiązki ma pracodawca względem pracownika w sytuacji przyznania pracownikowi przez ZUS zasiłku rehabilitacyjnego na 6 m-cy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania fizycznego przebywa na zwolnieniu lekarskim do 3.11.2014 r. Dnia 23.10.2014 r. złożył wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia od 4.11.2014 r. do 3.11.2015r. Jako załącznik dołączył orzeczenie lekarskie wydane przez chirurga ogólnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Formalnie dokumentacja spełnia wymogi prawne. W takiej sytuacji powinnam na podstawie złożonych dokumentów wydać decyzję pozytywną. Jednak istnieje przypuszczenie, iż wobec tego nauczyciela toczy się postępowanie karne (prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu). Skierowałam więc pismo do Policji, by potwierdziła, czy wobec nauczyciela toczy się postępowanie karne i w jakiej sprawie (na podstawie art. 83 KN). Wykroczenie miało miejsce niedawno (2 tygodnie temu), dlatego raczej nie będzie jeszcze na wokandzie sądowej, stąd zapytanie o karalność jest bez sensu. Jeśli odpowiedź Policji potwierdzi fakt postępowania karnego wobec nauczyciela, to mogę zawiesić nauczyciela w pełnieniu obowiązków, ale jakie wtedy powinno być postępowanie, jeśli chodzi o złożony wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. I druga możliwość w przypadku kiedy doniesienia są niepotwierdzone, muszę udzielić urlopu. Co później kiedy już w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia wyjdzie na jaw, że toczy się jednak postępowanie wobec nauczyciela, bo sprawa wcześniej np. była w prokuraturze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe