Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie możliwości i obowiązki ma pracodawca względem pracownika w sytuacji przyznania pracownikowi przez ZUS zasiłku rehabilitacyjnego na 6 m-cy?
Pracodawca ma obowiązek usprawiedliwienia nieobecności w pracy. Ponadto w czasie pierwszych 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca nie może zwolnić pracownika za wypowiedzeniem, ani w trybie natychmiastowym (art. 41, art. 53 § 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.), natomiast będzie miał taką możliwość od czwartego miesiąca pobierania świadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik jest zatrudniony na stanowisku; pomoc nauczyciela, w zakresie wykonywanych czynności ma wpisane m.in. pilnowanie mienia lub ochrona osób i pracuje 24 godziny w tym niedziela potem ma 48 godzin wolne, a w następne dni pracuje po 8 godz.tj od 22.00- 6.00 rano, czwartą niedziele tygodnia ma wolną. Czy tak jest dopuszczalne? Zaznaczam że w rozporządzeniu dla pracowników samorządowych nie znalazłam stanowiska; pilnowanie mienia lub ochrona osób, więc dałam to w zakresie wykonywania czynności. W placówce jest potrzeba, aby pracownik pracował przez weekend 24 godziny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kto może zostać upoważniony do dokonywania czynności za dyrektora przedszkola (podpisywać zarządzenia, przelewy bankowe, zatwierdzać faktury, listy płac do wypłaty ) w którym nie ma stanowiska wicedyrektora - sytuacja dotyczy szczególnie okresu urlopu wszystkich pracowników pedagogicznych.
- Proszę o przygotowanie wzoru kryteriów wyboru nauczycieli do zwolnienia/ obniżenia etatu
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy wicedyrektor placówki nieferyjnej powinien złożyć rezygnację z funkcji jeśli planuje roczny urlop dla poratowania zdrowia od września?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy rozwiązać problem z nagrodą jubileuszową? Czy należy nadpłacić pracownicy nagrodę za 40 lat pracy (zaplanować w budżecie na następny rok i wypłacić w 2014), a następnie w 2015 kolejną nagrodę – 45 lat pracy. Czy należy zastosować inne rozwiązanie.
Pracownica na stanowisku sprzątaczki została zatrudniona w naszej szkole 01.09.1984. Osoba odpowiedzialna wówczas za dokumenty pracownicze obliczyła staż pracy na podstawie dostarczonych przez sprzątaczkę dokumentów.
W aktach osobowych stwierdzono dokumenty potwierdzające przyznanie dwóch nagród jubileuszowych: tj. w 2007r za 30 lat pracy i w 2012 za 35 lat pracy, potwierdzeń wcześniejszych nagród w aktach osobowych brak, ale z pewnością zostały wypłacone.
We wrześniu tego roku, pracownica zwróciła się do nas z zapytaniem dlaczego nagroda jubileuszowa w 2012 dotyczyła 35 lat pracy skoro ona od 1970r tj. od rozpoczęcia nauki w szkole zawodowej miała ciągłość zatrudnienia.
Przeanalizowano ponownie dokumenty i stwierdzono, że w momencie zatrudnienia tj. we wrześniu 1984 pracownica dostarczyła:
• Świadectwo ukończenia szkoły zawodowej – uk. 24.06.1972 – szkoła dwuletnia
• Zaświadczenie z zakładu pracy za okres 01.09.1970–31.07.1980 (w tym szkoła zawodowa)
• Świadectwo pracy za okres 01.08.1980–31.08.1984 ( z adnotacją urlop wychowawczy od 30.09.1981 do 29.09.1984).
Obecnie, tj. we wrześniu tego roku pracownica uzupełniła świadectwo pracy za okres 01.09.1970–31.07.1980, świadectwo pracy wystawione 06.08.2001 (w 1984 r. dostarczono zaświadczenie).
Małgorzata Wachowska
- dyrektor szkoły
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe