Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, w tabeli IV, pkt. H "w samorządowych jednostkach organizacyjnych" -...

PORADA PRAWNA

05 listopada 2015 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku; pomoc nauczyciela, w zakresie wykonywanych czynności ma wpisane m.in. pilnowanie mienia lub ochrona osób i pracuje 24 godziny w tym niedziela potem ma 48 godzin wolne, a w następne dni pracuje po 8 godz.tj od 22.00- 6.00 rano, czwartą niedziele tygodnia ma wolną. Czy tak jest dopuszczalne? Zaznaczam że w rozporządzeniu dla pracowników samorządowych nie znalazłam stanowiska; pilnowanie mienia lub ochrona osób, więc dałam to w zakresie wykonywania czynności. W placówce jest potrzeba, aby pracownik pracował przez weekend 24 godziny.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, w tabeli IV, pkt. H "w samorządowych jednostkach organizacyjnych" - wszystkie jednostki - stanowiska pomocnicze i obsługi, ujęte zostało m.in. stanowisko dozorcy. Taki pracownik mógłby pracować w systemie równoważnego czasu pracy, jako osoba zatrudniona przy pilnowaniu mienia. Stanowisko pomocy nauczyciela nie wiąże się z takimi obowiązkami i nie ma podstaw do tego, aby w zakresie czynności pomocy nauczyciela ujmować zadania związane z pilnowaniem mienia czy ochrony osób.

Z pytania wynika, że pracownik wykonuje pracę w weekend przez 24 godziny, następnie ma 2 dni wolne (poniedziałek i wtorek), a w środę, czwartek i piątek pracuje po 8 godzin. W sumie daje to 48 godzin tygodniowo. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, co nie oznacza, że pracownikowi można zaplanować tyle godzin pracy w tygodniu. Nie można bowiem z góry planować pracy w godzinach nadliczbowych. Normą jest 40 godzin. Rozliczenie tygodniowej normy czasu pracy i ustalenie czy wystąpiły godziny nadliczbowe możliwe jest dopiero po zamknięciu okresu rozliczeniowego.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT