Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik jest zatrudniony na stanowisku; pomoc nauczyciela, w zakresie wykonywanych czynności ma wpisane m.in. pilnowanie mienia lub ochrona osób i pracuje 24 godziny w tym niedziela potem ma 48 godzin wolne, a w następne dni pracuje po 8 godz.tj od 22.00- 6.00 rano, czwartą niedziele tygodnia ma wolną. Czy tak jest dopuszczalne? Zaznaczam że w rozporządzeniu dla pracowników samorządowych nie znalazłam stanowiska; pilnowanie mienia lub ochrona osób, więc dałam to w zakresie wykonywania czynności. W placówce jest potrzeba, aby pracownik pracował przez weekend 24 godziny.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, w tabeli IV, pkt. H "w samorządowych jednostkach organizacyjnych" - wszystkie jednostki - stanowiska pomocnicze i obsługi, ujęte zostało m.in. stanowisko dozorcy. Taki pracownik mógłby pracować w systemie równoważnego czasu pracy, jako osoba zatrudniona przy pilnowaniu mienia. Stanowisko pomocy nauczyciela nie wiąże się z takimi obowiązkami i nie ma podstaw do tego, aby w zakresie czynności pomocy nauczyciela ujmować zadania związane z pilnowaniem mienia czy ochrony osób.
Z pytania wynika, że pracownik wykonuje pracę w weekend przez 24 godziny, następnie ma 2 dni wolne (poniedziałek i wtorek), a w środę, czwartek i piątek pracuje po 8 godzin. W sumie daje to 48 godzin tygodniowo. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, co nie oznacza, że pracownikowi można zaplanować tyle godzin pracy w tygodniu. Nie można bowiem z góry planować pracy w godzinach nadliczbowych. Normą jest 40 godzin. Rozliczenie tygodniowej normy czasu pracy i ustalenie czy wystąpiły godziny nadliczbowe możliwe jest dopiero po zamknięciu okresu rozliczeniowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o opinię w sprawie dotyczącej obniżenia wymiaru zatrudnienia nauczycielowi mianowanemu. Od września 2018 r. zatrudnię nauczyciela z gimnazjum na 4 godziny biologii i pół etatu zajęć religii. Jest to wiodący kierunek wykształcenia biologa. Ksiądz katecheta, który jest proboszczem, z racji swoich obowiązków wyraził chęć zatrudnienia od września br. na drugie pół etatu. Czy można uznać tę sytuację za zmiany organizacyjne, bez rozwiązywania umowy z księdzem katechetą. Nadmieniam, że nauczyciel biologii nie przyjąłby oferty zatrudnienia tylko na godziny biologii, w perspektywie poszukiwania pracy w pełnym wymiarze godzin.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczyło odprawy emerytalnej a nie nagrody jubileuszowej. Proszę ponownie o wymienienie składników wynagrodzenia w tym konkretnym przypadku: jakie składniki wynagrodzenia sekretarza szkoły (czyli pracownika samorządowego) należy ująć do odprawy emerytalnej po 40 latach pracy, jeżeli w skład wynagrodzenia wchodzą: wynagrodzenie zasadnicze, staż pracy, premia wypłacana co miesiąc, dodatek funkcyjny wypłacany co miesiąc. Proszę o dokładne uzasadnienie podstawy prawnej i jej podanie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Mam dwoje nauczycieli dyplomowanych zatrudnionych poprzez mianowanie. Obydwoje mają kwalifikacje do nauczania przyrody. Jeden jest mgr biologii, drugi zdobył kwalifikacje poprzez kurs kwalifikacyjny.Nie mam tylu godzin przyrody, aby każdy z nich miał cały etat.Czy jest jakiś przepis, który mówi kto ma pierwszeństwo mieć cały etat, czy jest to tylko decyzja dyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy po wybraniu nowego społecznego inspektora pracy przez nauczycieli, dyrektor szkoły powinien wysłać tą osobę na szkolenie?
- Czy mogę przydzielić godziny techniki nauczycielowi posiadającemu kurs doskonalący " TECHNIKA Z WYCHOWANIEM KOMUNIKACYJNYM ".
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe