Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wychowania fizycznego przebywa na zwolnieniu lekarskim do 3.11.2014 r. Dnia 23.10.2014 r. złożył wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia od 4.11.2014 r. do 3.11.2015r. Jako załącznik dołączył orzeczenie lekarskie wydane przez chirurga ogólnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Formalnie dokumentacja spełnia wymogi prawne. W takiej sytuacji powinnam na podstawie złożonych dokumentów wydać decyzję pozytywną. Jednak istnieje przypuszczenie, iż wobec tego nauczyciela toczy się postępowanie karne (prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu). Skierowałam więc pismo do Policji, by potwierdziła, czy wobec nauczyciela toczy się postępowanie karne i w jakiej sprawie (na podstawie art. 83 KN). Wykroczenie miało miejsce niedawno (2 tygodnie temu), dlatego raczej nie będzie jeszcze na wokandzie sądowej, stąd zapytanie o karalność jest bez sensu. Jeśli odpowiedź Policji potwierdzi fakt postępowania karnego wobec nauczyciela, to mogę zawiesić nauczyciela w pełnieniu obowiązków, ale jakie wtedy powinno być postępowanie, jeśli chodzi o złożony wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. I druga możliwość w przypadku kiedy doniesienia są niepotwierdzone, muszę udzielić urlopu. Co później kiedy już w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia wyjdzie na jaw, że toczy się jednak postępowanie wobec nauczyciela, bo sprawa wcześniej np. była w prokuraturze?
Fakt, że wobec nauczyciela toczy się lub będzie się toczyło postępowanie karne nie ma wpływu na udzielenie mu urlopu dla poratowania zdrowia. W opisanym przypadku nauczycielowi należy udzielić urlopu zgodnie z orzeczeniem.
Karta Nauczyciela nie wymaga obligatoryjnego zawieszenia nauczyciela w przypadku, gdy podstawą toczącego się postępowania karnego jest np. prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Jedynie w przypadku, gdy wszczęte postępowanie karne dotyczy naruszenia praw i dobra dziecka, dyrektor musi nauczyciela zawiesić w pełnieniu obowiązków. Podyktowane to jest koniecznością odizolowania takiego nauczyciela od uczniów. Jeszcze inaczej wygląda sprawa, gdy nauczyciel zostanie tymczasowo aresztowany lub pozbawiony wolności w związku z postępowaniem karnym - tutaj zawieszenie następuje z mocy prawa.
Celem fakultatywnego zawieszenia nauczyciela w pełnieniu obowiazków jest odsunięcie go od wykonywania obowiązków w szkole, ale dokonuje się tego jedynie wówczas, gdy ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów odsunięcie nauczyciela od zajęć w szkole jest celowe - art. 83 ust. 1 Karty Nauczyciela. Juz z samego brzmienia tego przepisu wynika, że nie we wszystkich sprawach istnieje konieczność zawieszania nauczyciela w obowiązkach. Poza tym, nawet gdyby dyrektor uznał, że nauczyciel, wobec którgo toczy się jakiekolwiek postępowanie karne nie powinien wykonywać swoich obowiązków w szkole, fakt przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia spełnia taki wymóg, bo nauczyciel faktycznie nie pracuje. Na marginesie należy zauważyć, że nauczyciela można zawiesić po zakończeniu urlopu zdrowotnego, jezeli w dalszym ciągu toczyć się będzie postępowanie karne, natomiast w razie prawomocnego skazania nauczyciela za przestępstwo popełnione umyślnie, stosunek pracy wygasa z mocy prawa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o przesłanie wzoru rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron na wniosek nauczyciela mianowanego.
Pani przebywa na urlopie rodzicielskim do dnia 14.08.2019 r.
Czy ma dostać też urlop wypoczynkowy? Na swój wniosek nie jest przewidziana w projekcie na rok szkolny 2019/2020.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest tygodniowa liczba godzin specjalizacji dla trenerów, dla pięciu oddziałów mistrzostwa sportowego (trzy klasy pierwsze oraz jedna klasa druga i jedna klasa trzecia) oraz dwóch oddziałów sportowych (klasa druga i klasa trzecia) w liceum ogólnokształcącym? Czy liczba godzin specjalizacji ma związek z liczebnością uczniów w klasach ?
- N-l zatrudniony na zastępstwo nie będzie miał godzin w roku szk.19/20 a n-l którego zastępował w listopadzie 2018 odszedł na emeryturę.N-l nadal ma umowę na zastępstwo bez określenia daty do kiedy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel magister nauczania początkowego ma kwalifikacje do wychowania przedszkolnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry.
Zanim zadam pytanie, przedstawię problem. Nauczyciel mianowany został zawieszony w czynnościach w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniem karnym. Zawieszenie zostało ustanowione do czasu zakończenia sprawy w sądzie. Dzisiaj, KONIEC MAJA, jako dyrektor szkoły otrzymałam z sądu informację (o która sama się zwróciłam), iż sprawa została warunkowo umorzona na POCZĄTKU MARCA.
Moje pytanie jest następujące - czy w przepisach prawa jest określony czas, w którym pracownik (w tym przypadku nauczyciel) jest zobowiązany powiadomić pracodawcę o wyroku, o tym, że powód zawieszenia przestał istnieć? Czy ma w ogóle obowiązek poinformowania o tym (Sąd sam z siebie nie informuje o wyrokach)?
A jeżeli tak, to czy jeżeli ww. nauczyciel nie dopełnił obowiązku i nie przystąpił do pracy, można to potraktować jako porzucenie pracy?
Przeciwko ww nauczycielowi nie toczyło się postępowanie dyscyplinarne i otrzymywał on wynagrodzenie.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe