Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel otrzymał zgodę na organizację wycieczki do Dubaju dla uczniów z naszej szkoły. Ku memu zdziwieniu znalazł 33 uczniów - wszyscy z naszej szkoły. W wycieczce ze szkoły jedzie 2 nauczycieli jako opiekunowie (wliczeni w koszty wycieczki) i 5 nauczycieli (z naszej szkoły) to uczestnicy wraz z małżonkami. 5 nauczycielom wyraziłem zgodę na dofinansowanie ze środków ZFŚS. Dwoje członków komisji opiniującej wydatkowanie z ZFŚS wyraziło opinie, że dyr. preferuje niektórych nauczycieli i łamie zasady wydatkowania finansów mimo, że w regulaminie jest zapis o dofinansowaniu krajowych i zagranicznych wczasów oraz wycieczek pracowniczych organizowanych przez lub zakupionych przez pracodawcę. Wymienieni dostaną dofinansowanie zgodnie z progiem dochodowym. Czy moja decyzja jest błędna i przekraczam swoje uprawnienia? Mam zamiar podpisać umowę. Dodam, że wycieczka odbędzie się w czasie ferii szkolnych w styczniu 2020 r. Nie prosiłem komisji o opiniowanie wymienionej wycieczki. W szkole jest już podpisana umowa - wycieczka do Białorusi (czerwiec 2020) oraz zebranych jest 18 chętnych na wycieczkę - lipiec/sierpień 2020 r. W szkole pracuje 114 pracowników w tym 81 nauczycieli i wszyscy korzystają ze świadczeń zgodnie z progiem dochodowym.
Poszczególnym pracownikom nie przysługuje roszczenie o przyznanie konkretnego świadczenia tylko na podstawie regulaminu ZFŚS; świadczenie musi więc zostać przyznane konkretnej osobie przez dyrektora. Ponadto świadczenia są przyznawane zgodnie z kryterium socjalnym, czyli w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i majątkowej, a więc nie jest tak że dane świadczenie otrzymają wszyscy pracownicy, ale w różnej wysokości – art. 8 ust. 2 w zw. z ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1352). Jeżeli zgodnie z regulaminem ZFŚS jako kryterium przyznania dofinansowania wypoczynku zastosowano kryterium dochodowe (np. w przeliczeniu na członka rodziny) i przemawiało to za przyznaniem dofinansowania wypoczynku tylko niektórym pracownikom, postępowanie dyrektora jest prawidłowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor placówki może sfinansować-dofinansować studia I stopnia pracownikowi administracji? Jeśli tak to na jakiej podstawie?
- Rodzic dziecka 6-letniego ur. 2017r.chce odroczyć dziecko od obowiązku szkolnego. Chce aby uczęszczało do oddziału przedszkolnego jeszcze jeden rok szkolny. Dziecko nie uzyskało dojrzałości szkolnej (opinia wychowawcy i prywatnej poradni). Bardzo proszę o podstawę prawną. Czy wystarczy wniosek rodzica, czy ma być to opinia z poradni (np.prywatnej?). Dziękuję.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych na końcu dokumentu należy wymienić nazwiska osób, które podpisały oryginał świadectwa. Co w sytuacji, kiedy nie wiadomo, kto złożył podpis? Świadectwo kilka lat temu zostało wydane uczniowi, a placówka nie przechowuje kopii świadectw.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2017r. do lipca 2018 r. nauczycielka przedszkola publicznego będzie przebywała na urlopie zdrowotnym,godziny nauczycielki (25 godzin) zostaną przydzielone pozostałym nauczycielkom w formie godzin ponadwymiarowych (dla każdej po kilka godzin), w związku z tym czy ten przydział należy wykonać i zgłosić do organu prowadzącego w formie aneksu do arkusza organizacji na rok szkolny 2017/2018 - organowi prowadzącemu. Jeżeli tak to proszę mi powiedzieć czy należy zachować taki sam tryb jak przy zatwierdzaniu arkusza organizacji: czyli opinie rady pedagogicznej , opinie związków zawodowych , oddanie z opiniami do organu i przesłanie do kuratorium oświaty. W związku z urlopem zdrowotnym koleżanki nie zmienia się czas pracy przedszkola, oddziałów, ani skład osobowy nauczycieli, tylko pozostałe nauczycielki mają godziny ponadwymiarowe.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dyscyplinowanie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, w związku z pełnieniem przez nich dyżurów, napotyka sprzeciw. Nauczyciel będąc na korytarzu część swoich podopiecznych ma w klasie, twierdzi, że oni mają potrzebę zabawy, posiłku itp. Czy w tej sytuacji szkoła zapewnia bezpieczne warunki przebywania uczniów w szkole? Jak doprowadzić do zapewnienia bezpiecznych warunków nauki i odpoczynku dla najmłodszych uczniów w naszej placówce.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe