Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W przypadku braku dokumentacji przebiegu nauczania lub gdy nie jest ona wystarczająca do wystawienia duplikatu, odtworzenie oryginału świadectwa może nastąpić w drodze...

PORADA PRAWNA

13 listopada 2014 Inne

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych na końcu dokumentu należy wymienić nazwiska osób, które podpisały oryginał świadectwa. Co w sytuacji, kiedy nie wiadomo, kto złożył podpis? Świadectwo kilka lat temu zostało wydane uczniowi, a placówka nie przechowuje kopii świadectw.

W przypadku braku dokumentacji przebiegu nauczania lub gdy nie jest ona wystarczająca do wystawienia duplikatu, odtworzenie oryginału świadectwa może nastąpić w drodze postępowania sądowego na podstawie odrębnych przepisów.


Co zawiera prawidłowo sporządzony duplikat świadectwa?

Zgodnie z § 22 ust. 3 rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych duplikat świadectwa wystawia się na oryginalnym druku i według wzoru obowiązującego w dniu wystawienia oryginału.

Na duplikacie świadectwa u góry umieszcza się wyraz „Duplikat”, a pod tekstem dodaje się formułę „oryginał podpisali”, pod którą wymienia się nazwiska osób, które podpisały oryginał świadectwa lub stwierdza się nieczytelność podpisu. Świadectwo opatruje się pieczęcią urzędową szkoły i wstawia aktualną datę.

Szkoła może wydać zaświadczenie o niemożności wydania duplikatu świadectwa

Jeżeli nie jest możliwe ustalenie osób, które podpisały świadectwo, to szkoła może wydać zaświadczenie stwierdzające, że wystawienie duplikatu nie jest możliwe.

W jaki sposób można ustalić, kto złożył podpis?

Na podstawie posiadanej dokumentacji można ustalić, kto wówczas, czyli w okresie, kiedy uczeń uczęszczał do szkoły, był wychowawcą i dyrektorem. W związku z tym, że na drukach świadectw szkolnych zostało wskazane miejsce na podpis dyrektora szkoły i wychowawcy klasy – i tak samo było to uregulowane w poprzednim rozporządzeniu z 2005 r. – w ten sposób można próbować zidentyfikować przez kogo został złożony podpis na świadectwie.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT