Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zgłosił się rodzic byłej uczennicy gimnazjum, która jest obecnie osoba pełnoletnią. Gimnazjum ukończyła w roku szkolnym 2015/2016. Rodzic zwrócił się na piśmie do pedagoga o udzielenie informacji na temat córki, kiedy była uczennicą gimnazjum. Ustnie dodał, że chce to wykorzystać w czasie rozwodu. Czy w związku z tym, że jest to była uczennica i w dodatku osoba pełnoletnia ojciec powinien otrzymać informację?
W przypadku gdy w wnioskodawca nie jest osobą, której opinia dotyczy, do wniosku o jej wydanie należy załączyć upoważnienie do podjęcia czynności związanych z wydaniem opinii. Była uczennica jest bowiem, jak wynika z opisu sprawy, osobą pełnoletnią. Co do zasady dziecko staje się pełnoletnie wraz z osiągnięciem wieku 18 lat. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może nastąpić to wcześniej (dotyczy to jednak jedynie kobiet i to takich, które ukończyły co najmniej 16 lat i wyszły za mąż). Wówczas wraz z nią zmienia się sytuacja osoby na płaszczyźnie cywilno- prawnej, ale także administracyjnej. Najważniejszą zmianą jest uzyskanie pełnej zdolności do czynności prawnych, a co za tym idzie swoboda w kształtowaniu własnej sytuacji prawnej.O wydanie opinii może się zwrócić do szkoły sama uczennica lub właściwy sąd rozpatrujący sprawę, o ile uzna że może ona stanowić dowód w sprawie.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.682).
2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.459).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy uczniowi, który uczęszcza na lekcje religii poza szkołą, można na świadectwie ukończenia szkoły wpisać ocenę z tego przedmiotu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy gmina może odmówić zarejestrowania przedszkola niepublicznego w rejestrze placówek oświatowych w przypadku dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów? Jakie terminy dostarczenia obowiązują przy zakładaniu przedszkola?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien wyglądać taki program profilaktyczno-wychowawczy dla przedszkola , aby był zgodny z nową podstawą programową?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje wątpliwości dotyczą zapisu w dzienniku indywidualnych zajęć ucznia. Mamy w szkole uczennicę poruszającą się na wózku inwalidzkim. Sala komputerowa znajduje się na piętrze. Niestety nie mamy widny ani wyciągu, dlatego uczennica ma indywidualne zajęcia komputerowe na parterze z wykorzystaniem laptopa. Czy w dzienniku lekcyjnym należy odnotować te zajęcia oddzielnie i wpisać w planie innego dnia, czy można uwzględnić ją w dniu zajęć pozostałych uczniów?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzice ucznia mającego opinię poradni pp o dysleksji zwrócili się z prośbą do dyrektora (SP) o zwolnienie ich dziecka z dodatkowych zajęć z języka niemieckiego. Jaką decyzję w tej sytuacji powinien podjąć dyrektor szkoły?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe