Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły,...

PORADA PRAWNA

24 kwietnia 2018 Awans zawodowy

Nauczyciel odbył staż 01.09.2013 do 31.05.2016 r.; dnia 30 sierpnia 2016 r. uzyskał akt nadania stopnia awansu zawodowego – nauczyciela mianowanego. Od 1.09.2017 do 30.06.2018 nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Od kiedy może zacząć staż na nauczyciela dyplomowanego i ile on trwa? Czy przebywanie na urlopie zdrowotnym wpływa na termin rozpoczęcia stażu na kolejny stopień awansu zawodowego? Od kiedy może rozpoczynać staż na nauczyciela dyplomowanego?

Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku. W przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie terminu, o którym mowa wyżej, nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca tego roku szkolnego. Nowe brzmienie ust. 3, 4, 7 i dodany ust. 4a w art. 9d wejdzie w życie z dn. 1.09.2018 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 2203). Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 3 lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 4 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego Natomiast nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany, legitymujący się wyróżniającą oceną pracy, może rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.Przepisy prawa oświatowego nie definiują pojęcia: "przepracowanie w szkole", a cytowany przepis nie ustala okresów nieświadczenia pracy, które nie byłyby zaliczane odpowiednio do dwuletniego i rocznego okresu pracy w szkole, niektóre organy nadzoru pedagogicznego przyjmują, iż wystarczy, że nauczyciel pozostaje w stosunku pracy. Wg tej interpretacji można przyjąć, iż określenie "po przepracowaniu w szkole" oznacza okres zatrudnienia w szkole. Jednak my stoimy na stanowisku, podobnie jak większość kuratoriów, iż „przepracowanie” oznacza bycie czynnym nauczycielem w terminach określonych przez ustawodawcę. Oznacza to także, że czynnie pracujący nauczyciel rozwija w tym okresie swój warsztat pracy, a to – wg naszej opinii – jest także intencją ustawodawcy. Wobec takich rozbieżności w interpretacji, proponujemy zwrócić się z pisemnym wnioskiem o wyjaśnienie sytuacji do właściwego organu nadzoru pedagogicznego.

Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 9d.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT