Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mojej szkoły otrzymał nagrodę jubileuszową 05 września br. (35 lat czyli 200%). Proszę mi powiedzieć jakie składniki księgowość powinna wziąć do naliczenia tej nagrody? Czy godziny ponadwymiarowe z ostatniego roku szkolnego powinny być wliczone?
Zgodnie z Rozporządzeniem MENiS z dnia 30.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej (...), podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie miesięczne przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to dla nauczyciela korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
W związku z powyższym do obliczania wysokości nagrody jubileuszowej zastosowanie będą miały przepisy Roporządzenia MEN z dnia 26.06.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli. Zgodnie z jego przepisami wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.
Nagroda została wypłacona 5 września. Jeżeli nauczyciel nabył do niej prawo dopiero we wrześniu, to średnia godzin ponadwymiarowych z poprzedniego roku szkolnego nie powinna być wliczona do nagrody jubileuszowej, ponieważ jest to już nowy rok szkolny. Jeżeli nauczyciel nabył prawo do nagrody np. 31 sierpnia, to mimo późniejszej wypłaty nagrody, powinno mu się wliczyć średnią godzin ponadwymiarowych z poprzedniego roku szkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany zatrudniony w naszej szkole w niepełnym wymiarze od 01.09.2006 r. do nadal, wskazał nasza szkołę jako drugi zakład pracy. Podstawowym zatrudnieniem była praca jako nauczyciel w innej szkole od 01.01.1998 r. W dniu 16.04.2018 r. przedstawiła świadectwo pracy , że z dniem 31.12.2014 r. rozwiązała umowę o pracę w podstawowym miejscu pracy. W naszej szkole do tej pory wysługę miała liczoną tylko z stażu pracy w naszej szkole tj. 11 lat pracy. Proszę o odpowiedź jaki staż pracy powinna na dzień dzisiejszy mieć nauczycielka i od kiedy jeżeli będzie zmiana wysługi lat należy Pani wyrównać.
Odpowiedź od Państwa:
Skoro nauczyciel rozwiązał umowę w podstawowym miejscu pracy i zatrudniony jest jedynie w Państwa szkole, to jest ona teraz szkołą macierzystą, w której przysługuje mu dodatek stażowy w pełnej wysokości (wszystkie zakończone okresy pracy). Do stażu należy więc doliczyć mu okres pracy w poprzedniej szkole, tj. od 01.01.1998 r. do 31.08.2006 r. (póżniej był zatrudniony już również w Państwa szkole) i ewentualne wcześniejsze okresy zaliczane do stażu pracy. Do zwiększonego dodatku nauczyciel był uprawniony od 01.01.2015 r., jednak wyrównanie przysluguje jedynie do 3 lat wstecz. Na podstawie art. 291 § 1 kodeksu pracy, roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Moje dodatkowe pytanie:
po przeliczeni stażu pracy w/w nauczyciela na dzień 02.01.2018r. wynosi 20 lat pracy( dokument o swoim dodatkowym stażu pracy nauczyciel dostarczył 16.04.2018r.)
Moje pytanie :
1/ od kiedy wyrównać wysługę lat do 20 %,
2/ co z nagrodą jubileuszową za 20 lat pracy, czy należy wypłacić nauczycielowi nagrodę jubileuszową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły od 1 września 2019 r. przestanie pełnić swoją funkcję i będzie zajmował wyłącznie stanowisko nauczyciela placówki feryjnej tj. z prawem do 56 dni urlopu w skali roku. Jak rozliczyć jego urlop wypoczynkowy za ten rok? Dyrektor wykorzystał w tym roku 29 dni urlopu. Czy należy udzielić urlopu dyrektorskiego w wymiarze do 35 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik ukończył 3-letnią zasadniczą szkołę zawodową w zawodzie technolog robót wykonawczych w czerwcu 1992 r. Pracownik twierdzi, że podczas trwania nauki odbywał praktyki. Czy taka szkoła zalicza się do wysługi lat, a za razem do nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy istnieje rozwiązanie pozwalające na zatrudnienie asystenta nauczyciela na okres dłuższy niż rok szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia od 01.09.2017 r. do 31.08.2018 r. należy udzielić po powrocie do pracy urlopu uzupełniającego w wymiarze 8 tygodni zgodnie z art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe