Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik ukończył 3-letnią zasadniczą szkołę zawodową w zawodzie technolog robót wykonawczych w czerwcu 1992 r. Pracownik twierdzi, że podczas trwania nauki odbywał praktyki. Czy taka szkoła zalicza się do wysługi lat, a za razem do nagrody jubileuszowej?
Zgodnie z art. 38 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 530) do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Samo świadectwo ukończenia nauki zawodu nie jest niestety wystarczającym dokumentem potwierdzającym staż pracy. Bardzo często okres nauki nie pokrywa się z okresem pracy tudzież odbywania praktyki zawodowej. Jak wskazano w przepisach, do stażu pracy wlicza się zakończone „okresy pracy”. Trudno uznać, że czas poświęcony praktycznej nauce zawodu jest czasem pracy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której uczeń odbywa praktyczne przygotowanie do zawodu na podstawie umowy o pracę zawartej z pracownikiem młodocianym. Jednakże w tej sytuacji po zakończonej pracy uczniowi normalnie wystawiane jest świadectwo pracy. Pracownik w celu zaliczenia danego okresu do stażu pracy uprawniającego do wypłaty nagrody jubileuszowej zobowiązany jest do wykazania okresu pracy w ramach ukończonej nauki zawodu (umowa o pracę, świadectwo pracy, zaświadczenie od pracodawcy itp.).
Sam fakt ukończenia szkoły zawodowej i odbycia w jej ramach praktyk nie pozwala na zaliczenie tego okresu do stażu pracy uprawniającego czy to do nagrody jubileuszowej, czy do dodatku stażowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik pracujący w pełnym wymiarze czasu pracy w dostarczył orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowanej z dniem 1.04.2021 r. W związku z faktem, iż pracujemy w równoważnym systemie czasu pracy i w różnych dniach pracujemy w różnych godzinach pracy (pon. 9 godz., wt.–czw. 8 godz., pt. 7 godz.), urlop jest rozliczany w godzinach. Z poprzedniego roku pracownikowi pozostało 117 godzin pracy. W związku z powyższym dokonałam obliczeń urlopu przysługującego na 2021 rok. Tzn. 117 godz. z poprzedniego roku + urlop naliczony za okres od stycznia do marca 2021 (jeszcze wtedy wymiar czasu pracy 8-godzinny): 26/12*3 = 6,5 * 8 godz., czyli 52 godz. + okres od kwietnia do grudnia 2021 26/12*9 = 19,5 * 7 godz., czyli 136,5 godz. Razem: 52 + 136,5 = 188,5 godz. + urlop z poprzedniego roku, tzn. 188,5 + 117 = 305,5 godz. 305,5/7 godz. = 43 dni i 4,5 godz. urlopu 7-godzinnego. Urlop nie został zaokrąglony do pełnych dni, ponieważ zaokrągleń dokonujemy tylko w wybranych przypadkach, tzn. dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy (art. 154 § 2) oraz w momencie ustania stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązania takiego stosunku u kolejnego pracodawcy w tym samym miesiącu kalendarzowym (art. 1552a § 3). Nasz pracownik zatrudniony jest na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy. W tym przypadku zasada zaokrąglenia urlopu wypoczynkowego nie ma zastosowania. Proszę o interpretację, czy ww. sposób obliczenia urlopu dla pracownika jest poprawny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 22.11.2018r. została zatrudniona pomoc kuchenna na pełen etat na czas nieokreślony. Osoba ta składając dokumenty przedstawiła jedno świadectwo pracy na 4 lata. Z dniem 06.02.2019r. ta osoba przyniosła dokumenty od radcy prawnego dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym na 20 lat. Z dniem 04.03.2019r. łączny staż pracy tej osoby to 24 lata. Czy dyrektor ma obowiązek wypłaty nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Potrzebuję wystawić świadectwo pracy. Umowa, kartoteki wynagrodzenia oraz pismo w którym wyrażona jest zgoda na dodatkowe zatrudnienie ( świadectwo dotyczy dodatkowego wynagrodzenia) mają różne daty. Na podstawie czego powinnam wystawić świadectwo pracy? Na umowie jest data od 01.02.1983 do odwołania, wynagrodzenia są od kwietnia z wyrównaniem za marzec do sierpnia 1983, natomiast zgoda na zatrudnienie jest od 07.03.1983r. do 31.12.1983r. W aktach jest również pismo z prośbą o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 1 czerwca 1983, ale na kartotekach jest wynagrodzenie do sierpnia 1983r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września nasze gimnazjum zostaje włączone do szkoły podstawowej (gimnazjum i szkoła podstawowa dotychczas ma dwóch odrębnych dyrektorów są to dwie niezależne od siebie szkoły) czy powinienem wydać świadectwa pracy nauczycielom, którzy od 1 września nie będą mieć godzin już w gimnazjum tylko w szkole podstawowej? Czy nie mam takiego obowiązku? Nauczycielka X w gimnazjum ma umowę na 15/21 etatu na czas nieokreślony. Otrzymała informację do teczki, że z dniem 1 września staje się nauczycielem szkoły podstawowej i z przydziału już wiem, że w roku szkolnym 2017/2018 nie będzie mieć żadnej godziny w oddziale gimnazjalnym tylko godziny w szkole podstawowej. Jeśli mam obowiązek wydania świadectwa z gimnazjum to proszę o podstawę prawną. Kolejny przypadek to nauczycielka ma umowę na rok (1.09.16r. - 31.08.17r.) na 4/18, czy powinienem wydać świadectwo jeśli wiem, że od 1 września będzie nadal mieć te 4/18 w oddziale gimnazjalnym, ale już z innym pracodawcą? Czy kolejną umowę powinien zawrzeć już dyrektor szkoły podstawowej z tą osobą ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informacje: czy mogę zwolnić pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony z KP, bez podania konkretnej przyczyny; czy mogę sprawdzić alkomatem pracownika?
Dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe