Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 1 września nasze gimnazjum zostaje włączone do szkoły podstawowej (gimnazjum i szkoła podstawowa dotychczas ma dwóch odrębnych dyrektorów są to dwie niezależne od siebie szkoły) czy powinienem wydać świadectwa pracy nauczycielom, którzy od 1 września nie będą mieć godzin już w gimnazjum tylko w szkole podstawowej? Czy nie mam takiego obowiązku? Nauczycielka X w gimnazjum ma umowę na 15/21 etatu na czas nieokreślony. Otrzymała informację do teczki, że z dniem 1 września staje się nauczycielem szkoły podstawowej i z przydziału już wiem, że w roku szkolnym 2017/2018 nie będzie mieć żadnej godziny w oddziale gimnazjalnym tylko godziny w szkole podstawowej. Jeśli mam obowiązek wydania świadectwa z gimnazjum to proszę o podstawę prawną. Kolejny przypadek to nauczycielka ma umowę na rok (1.09.16r. - 31.08.17r.) na 4/18, czy powinienem wydać świadectwo jeśli wiem, że od 1 września będzie nadal mieć te 4/18 w oddziale gimnazjalnym, ale już z innym pracodawcą? Czy kolejną umowę powinien zawrzeć już dyrektor szkoły podstawowej z tą osobą ?
Nauczyciele gimnazjum, którzy nie zostali zwolnieni z powodu braku dla nich godzin w szkole podstawowej, do której gimnazjum zostaje włączone, od dnia 1 września 2017 r. będą kontynuowali zatrudnienie jako pracownicy szkoły podstawowej. W związku z tym, że ich stosunki pracy nie uległy rozwiązaniu, nie wydaje im się świadectw pracy bez względu na okoliczność, czy godziny będą realizowali w klasach gimnazjalnych, czy w klasach szkoły podstawowej (art. 236 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60, art. 97 § 1 KP). W związku z tym nie można wydać świadectwa pracy nauczycielce zatrudnionej na 15/21 etatu – wyda je szkoła podstawowa także za okres pracy w gimnazjum (ust. 3 Objaśnień do sposoby wypełniania świadectwa pracy w załączniku do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy, Dz. U. z 2016 r., poz. 2292). Natomiast z uwagi na rozwiązanie w dniu 31 sierpnia 2017 r. umowy o pracę nauczyciela zatrudnionego na 4/18 etatu, należy jemu wydać świadectwo pracy w gimnazjum (art. 97 § 1 KP), ponieważ na dzień 1 września 2017 r. nie będzie już pracownikiem gimnazjum, nie zostanie więc przejęty przez szkołę podstawową w rozumieniu art. 236 ust. 1 PWuPO, co oznacza że od dnia 1 września 2017 r. może go zatrudnić wyłącznie dyrektor szkoły podstawowej (art. 68 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szkoła od 01 września będzie prowadzona przez osobę fizyczną, ale nadal będzie placówką publiczną. Część nauczycieli odchodzi na świadczenie kompensacyjne i chce dodatkowo pracować w szkole. Zatrudniając ich na umowę zlecenie nie będą oni podlegać Nadzorowi pedagogicznemu. Mam prośbę o Państwa interpretację takiej sytuacji.
- Nauczycielka jest zatrudniona w zespole szkolno-przedszkolnym w niepełnym wymiarze.
Od września 2017 r. do 11 lutego 2018 r. wymiar zatrudnienia wynosił 11/20 (w tym 9 godzin w szkole podstawowej, 2 godziny w przedszkolu). Nauczycielka korzystała z urlopu wypoczynkowego jak pozostali nauczyciele szkoły podstawowej w okresie ferii zimowych - od 29 stycznia do 9 lutego 2018 r.
Od 12 lutego 2018 r. do 31 sierpnia 2018 na mocy porozumienia zmieniającego umowę o pracę jej wymiar zatrudnienia wynosi 22/22 i 2 godz. ponadwymiarowe (w tym 15 godz. w przedszkolu i 9 godz. w szkole podstawowej). Zgodnie z projektem organizacyjnym w roku szkolnym 2018/19 większość godzin będzie realizowała w szkole podstawowej
Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu, jaki wymiar urlopu przysługuje tej nauczycielce w 2018 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić nauczyciela na stanowisku pedagoga szkolnego w szkole podstawowej, jeśli ma następujące wykształcenie: - studia wyższe magisterskie w zakresie nauczania początkowego specjalność nauczycielska; - studia podyplomowe w zakresie terapii zaburzeń w mówieniu, czytaniu i pisaniu (186 godzin teorii, 176 godzin praktyki)?
- W takcie wakacji nauczyciele szkoły, w której mają główne miejsce pracy złożyli wnioski o dodatkowe zatrudnienie w innej szkole w określonej liczbie godzin. Odpowiedź na wyżej wymienione wnioski została udzielona przez szkołę w dniu 31.08.2017 r.. Proszę o pomoc gdzie mamy umieścić dokumentacje na temat wniosku i odpowiedzi, czy teczka akt osobowych danego nauczyciela jest właściwym miejscem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy rozpoczął staż na mianowanego 1 września 2018 r., miał on trwać do 31 maja 2021 r., jednak w związku z ciążą i zwolnieniem lekarskim został przedłużony do 29 października 2022 r. Czy w związku z wprowadzanymi zmianami o awansie zawodowym od 1 września 2022 r., nauczyciel ten może przystąpić do egzaminu na nauczyciela mianowanego na starych zasadach, jeżeli złoży dokumenty do 31 października 2022 r. do organu prowadzącego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe