Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można zatrudnić nauczyciela na stanowisku pedagoga szkolnego w szkole podstawowej, jeśli ma następujące wykształcenie: - studia wyższe magisterskie w zakresie nauczania początkowego specjalność nauczycielska; - studia podyplomowe w zakresie terapii zaburzeń w mówieniu, czytaniu i pisaniu (186 godzin teorii, 176 godzin praktyki)?
Zgodnie z § 20 Rozporządzenia MEN z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga w szkole podstawowej posiada m.in. osoba, która ukończyła studia magisterskie na dowolnym kierunku oraz studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć.
Dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę zakres obowiązków pedagoga szkolnego, stwierdza czy posiadane przez nauczyciela wykształcenie jest z nim zgodne. Terapia zaburzeń w mówieniu, czytaniu i pisaniu może okazać się w tym przypadku niewystarczającym kierunkiem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może pracować w przedszkolu w grupie z 2 dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jako nauczyciel wspomagający od marca 2017 r. jeśli rozpoczęła studia podyplomowe z wychowania przedszkolnego i oligofrenopedagogiki we wrześniu 2016 r., a dyplom uzyska dopiero w lipcu 2017 r.
- Dziś tj. 28.01., nauczyciel przebywający wcześniej 5 miesięcy na zwolnieniu lekarskim, przyniósł zaświadczenie od lekarza o niezdolności do wykonywania pracy. Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony na podstawie mianowania, 59 lat, 32 lata pracy w szkole.W związku z tym chcę się upewnić czy dobrze interpretuję przepisy - Karta Nauczyciela. Jako pracodawca jutro przekazuję nauczycielowi pismo- rozwiązuję z nauczycielem stosunek pracy z dniem 31 stycznia 2019 r., a następnie przyznaję mu 6- miesięczną odprawę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Praca na 2 umowy u jednego pracodawcy (1 etat i 0,5 etatu), a dodatek stażowy. Szkoła zatrudnia pracownika administracji na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę, w łącznym wymiarze czasu pracy 1,5 etatu. Pierwsza umowa została zawarta 1.09.2016 r. (1 etat), druga 1.01.2019 r. (0,5 etatu). Pracownik, przed pierwszym zatrudnieniem, tj. w 2016 r., przedstawił świadectwa pracy potwierdzające 13-letni zakończony okres zatrudnienia. Ten okres zaliczono do pierwszego stosunku pracy (zmiana dodatku stażowego u tego pracownika następuje w październiku każdego roku). W tej chwili, pracownik nabył już praw do wypłaty 16% dodatku stażowego. Czy ten okres należy zaliczyć do każdego stosunku pracy odrębnie i wypłać dodatek za wysługę lat z dwóch umów? Czy do umowy podstawowej należy doliczać 16%, a do dodatkowej 13% (czyli za zakończone okresy zatrudnienia, bez wliczania okresu trwania pierwszej - podstawowej umowy)? Czy w ramach drugiej umowy pracownikowi w ogóle nie należy wypłacać dodatku stażowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Co jaki okres należy odnawiać szkolenia pracownicze w przedszkolach niepublicznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz szkolenie bhp? Z jaką częstotliwością powinno się odnawiać odbycie się ww. szkoleń?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zwróciła się z prośbą o udzielenie urlopu szkoleniowego na kurs, na który szkoła jej nie wysyłała, nie finansowała. Jest to jej prywatna inicjatywa. Co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor szkoły, który chce wykazać dobrą wolę? W jakich sytuacjach poza pisaniem pracy dyplomowej przysługuje urlop szkoleniowy dla nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe