Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany przebywa na urlopie wychowawczym od 10.2018 do 31.08.2020 r. Obecnie chce rozwiązać umowę o pracę. Co należy napisać w świadectwie pracy w pkt. dotyczącym wykorzystania urlopu wypoczynkowego w związku z tym, iż nie nabył prawa do urlopu uzupełniającego?
Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 1289 ze zm.), w treści świadectwa pracy podaje się informację dotyczącą urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy i wykorzystanego w tym roku. Ponieważ z uwagi na rozpoczęcie urlopu wychowawczego przed 1 stycznia 2020 r. nauczyciel za ten rok nie nabył prawa do urlopu wychowawczego, z uwagi na treść art. 67c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215), w ustępie 6 pkt 1 świadectwa pracy należy wpisać 0 dni wykorzystanego urlopu wypoczynkowego w roku rozwiązania stosunku pracy; adnotacja ta dotyczy jednocześnie braku uprawnienia nauczyciela do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2020 r., zgodnie z załącznikiem do ww. rozporządzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Ile dni urlopu należy się ustępującemu dyrektorowi z dniem 31 sierpnia 2018 r. 2. Czy od września do grudnia ustępujący dyrektor, który zostaje w tej samej placówce nauczycielem, może otrzymać proporcjonalnie z 56 dni urlop nauczycielski?
Wymiar urlopu należy wyliczyć proporcjonalnie do okresu zajmowania w danym roku stanowiska kierowniczego oraz „szeregowego” nauczyciela. Zgodnie z art. 64 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 967, dyrektorowi szkoły przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. W proporcjonalnym przeliczeniu za 8 miesięcy przysługuje 23,33 dni roboczych urlopu: 8/12 * 35 dni – analogicznie art. 1552a § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 917. Za 4 miesiące zajmowania stanowiska „szeregowego” nauczyciela przysługuje urlop w wymiarze 18,67 dni kalendarzowych: 4/12 * 56 dni – analogicznie art. 64 ust. 1 w zw. z art. 66 ust. 2 KN, art. 1552a § 1 KP, uchwała SN z 10.05.2006 r., III PZP 3/06. Ogółem nauczycielowi, który do 31.08.2018 r. pełni funkcję dyrektora, przysługuje urlop w wymiarze 42 dni, w tym po zaokrągleniu w górę urlopu na stanowisku kierowniczym – 24 dni robocze i 18 dni kalendarzowych. Ponieważ w okresie od 1.09 do 31.12.2018 r. niemożliwe będzie wykorzystanie w naturze urlopu, wskazane jest wykorzystanie urlopu w całości do dnia 31.08.2018 r. z uwzględnieniem dotychczas wykorzystanych dni za bieżący rok kalendarzowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Dyrektor nie mógł wykorzystać urlopu do końca sierpnia. W związku z tym może ustalić urlop w czasie 01.09-31.12 (mimo, że jest nauczycielem), czy powinien mieć wypłacone urlopowe (nadal jest pracownikiem tej samej szkoły)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Do 31 sierpnia 2012r. pełniłm funkcję dyrektora szkoły podstawowej. W lutym 2012 r. podjęto uchwałę o likwidacji szkoły. W okresie wakacji wykonywałam czynności związane z jej likwidacją. W związku z tym nie wykorzystałam do końca przysługującego mi urlopu wypoczynkowego (placówka feryjna). W okresie wakacji wykorzystałam urlop na początku lipca-10 dni i w sierpniu tez 10 dni. Od 01.09.2012 r. zostałam przeniesiona na podst.art.18 KN do innej placówki (w tej samej gminie) na stanowisko n-la grupy dzieci 5-lenich. Moje pytanie dotyczy tego -czy przysługuje mi wykorzystanie bądź ekwiwalent za zaległy urlop wypoczynkowy za 2012 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może udzielić rodzicom informacji, jaką kare nałożył na nauczyciela w związku z naruszeniem przepisów zawartych w Kodeksie pracy? Od rodziców wpłynął pisemny wniosek w tej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniliśmy nauczyciela w wymiarze pełnym na okres od 1 do 14 września - rozwiązanie umowy za porozumieniem stron na wniosek pracownika. Od 8 do 11 września przebywał na zwolnieniu lekarskim (obecność usprawiedliwiona, ale nie płatna). 1) W jaki sposób wyliczyć nauczycielowi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i w jakiej wysokości go wypłacić? 2) Czy w świadectwie pracy należy umieścić okres przebywania na zwolnieniu lekarskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy na świadectwie pracy wpisuję urlop dla poratowania zdrowia dotyczący roku w którym rozwiązuje umowę o pracę czy wpisuję cały okres tzn.od października ubiegłego roku do sierpnia br?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe