Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniliśmy nauczyciela w wymiarze pełnym na okres od 1 do 14 września - rozwiązanie umowy za porozumieniem stron na wniosek pracownika. Od 8 do 11 września przebywał na zwolnieniu lekarskim (obecność usprawiedliwiona, ale nie płatna). 1) W jaki sposób wyliczyć nauczycielowi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i w jakiej wysokości go wypłacić? 2) Czy w świadectwie pracy należy umieścić okres przebywania na zwolnieniu lekarskim?
Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karty Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i wakacji. Z kolei, na podstawie art. 64 ust. 5 KN nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii i wakacji. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. W przedstawionej sytuacji nauczyciel był zatrudniony przez niecały miesiąc, dlatego też nabył prawo do urlopu proporcjonalnego. Na pewno należy takiemu nauczycielowi wypłacić ekwiwalent za urlop z 2020 r. w wymiarze 5 dni (56/12 w zaokrągleniu do góry).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica od 15.01.2016r. do 02.07.2016r. przebywała na zwolnieniu lekarskim ze względu na chorobę w ciąży. Od 03.07.2016r. do 01.07.2017r. przebywa na urlopie najpierw macierzyńskim, potem rodzicielskim. Przysługują jej 112 dni urlopu (56 dni bieżącego + 56 dni urlopu uzupełniającego). Czy pracownica może wrócić do pracy 01.09.2017r. ? Czy i na jakiej podstawie można wypłacić jej rekompensatę za niewykorzystanie urlopu uzupełniającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka szkoły podstawowej, zatrudniona na czas nieokreślony, od 14.11.2016 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim (w związku z zajściem w ciążę). Poród nastąpił w dniu 30.06.2017 r. W jakim terminie (biorąc pod uwagę konieczność wykorzystania zaległego urlopu) powinna wrócić do pracy, jeżeli zamierza rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego z dniem 01.09.2018 r. i w związku z tym postanowiła zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- jako dyrektor szkoły mistrzostwa sportowego w czasie wakacji byłem na obozie sportowym organizowanym zgodnie ze statutem szkoł przez okres 12 dni, pełniąc tam funkcję kierownika, dostałem zaproszenie na konferencję organizacji sportowych w miesiącu wrzesniu do Turcji i organ prowadzacy nie wyraził mi zgodny na wyjazd uzasadniajac ze nie mam urlopu w tym czasie, czy bedąc na obozie w czasie wakacji mogłem wykorzystac te dni na wyjazd na konferencję lub zsotac oddelegowany?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka urodziła w dniu 18.11.2013 dziecko. W 2013 roku przed narodzinami dziecka wykorzystała w całości urlop w czasie ferii zimowych. Placówka jest jednostką feryjną. Od 18.11.2013 do 16.11.2014 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Od 17.11.2014 przebywa na urlopie wypoczynkowym. Jaka ilość urlopu wypoczynkowego przysługuje za rok 2013 i 2014? W jakim dniu powinna rozpocząć pracę w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dnia 03.05.2019 zmarł pracownik - nauczyciel. Zwolnienie lekarskie obejmuje okres pobytu w szpitalu do dnia zgonu tj. 24.04.19 - 03.05.19. Zgodnie z KN 02.05.19 zostało wypłacone wynagrodzenie z góry za maj. Do końca kwietnia zasiłek jest naliczony, dalej nie, gdyż nie znaliśmy daty końcowej. Czy w tej chwili powinniśmy skorygować wynagrodzenie wypłacone 02.05.19, czy pozostawić je bez zmian?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe