Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany był niezdolny do pracy przez okres 182 dni, potem otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na okres 3 m-cy do 25.05.2019 r. Chcemy rozwiązać stosunek pracy. Czy stwierdzamy rozwiązanie stosunku pracy z dniem 31.05.2019 na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 2.? Czy musimy wysłać pracownika na badania do medycyny pracy i od tego uzależnić dalszą decyzję?
W czasie pobierania zasiłku rehabilitacyjnego przez okres nieprzekraczający 12 miesięcy po urlopie zdrowotnym stosunek pracy nauczyciela podlega ochronie i nie może być prawidłowo rozwiązany przez dyrektora na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. po upływie 3 miesięcy pobierania świadczenia. W związku z tym po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego nauczyciela należy skierować na badanie kontrole w celu stwierdzenia zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku i dopiero orzeczenie o braku tej zdolności może stanowić podstawę zwolnienia nauczyciela na podstawie oświadczenia woli dyrektora z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzyma ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy – art. 23 ust. 1 pkt 3 w zw. z ust. 2 pkt 3 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z otrzymanym orzeczeniem dziecka o kształceniu specjalnym powinnam zatrudnić oligofrenopedagoga do współorganizowania kształcenia specjalnego . W umowie należy wpisań stanowisko pracy. Zwykle określają to stanowisko jako nauczyciel wspomagajacy. Czy tak jest właściwie? Rozporządzenie taką osobę określa jako nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne. I właśnie mam dylemat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przedszkola będącemu na urlopie zdrowotnym od 1.01.2019 r. do 31.12.2019 r. należy się urlop wypoczynkowy za 2019 r.? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien zachować się pracodawca w sytuacji, gdy pracownik (nauczyciel bibliotekarz) z urazem ręki (zwichnięcie/złamanie) przychodzi do pracy po kilkudniowym zwolnieniu lekarskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- państwa odpowieź:Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. z 1990 r. Nr 54, poz. 310) na wniosek zainteresowanej osoby urząd gminy właściwy dla położenia gospodarstwa jest obowiązany stwierdzić okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy. Jeżeli organ nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie. Wówczas okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne. Zeznania nie mogą mieć formy pisemnej tylko ustną, muszą być utrwalone w protokole oraz są odbierane po pouczeniu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (art. 83 KPA).
Moje pytanie czyli przy ustaleniu ewentualnego stażu z pracy w gospodarstwie rolnym potrzebuję tylko i wyłącznie zaświadczenia z gminy? Nie są potrzebne zaświadczenia o meldunku z tamtych lat czy kopie zaznań świadków? Czy jest jakiś druk na którym nauczyciel wnioskuje o zaliczenie stażu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który otrzymał wezwanie do sądu na sprawę rozwodową należy się za dzień nieobecności wynagrodzenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe