Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z otrzymanym orzeczeniem dziecka o kształceniu specjalnym powinnam zatrudnić oligofrenopedagoga do współorganizowania kształcenia specjalnego . W umowie należy wpisań stanowisko pracy. Zwykle określają to stanowisko jako nauczyciel wspomagajacy. Czy tak jest właściwie? Rozporządzenie taką osobę określa jako nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne. I właśnie mam dylemat.
Stanowiska nauczycieli określone zostały w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela (tabela). Od 1 września 2018 r., w związku z ustawowym określeniem pensum nauczycieli "wspomagających" na 20 h, powyższy przepis będzie zawierał zapis: "Nauczyciele posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudniani dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym".
Zasadniczo stanowisko określane jest w umowie jako "nauczyciel". Dla doprecyzowania, że zatrudnienie dotyczy jedynie tych konkretnych zajęć (najczęściej na czas określony), dobrze jest zamieścić zapis, że to zatrudnienie w celu współorganizowania kształcenia specjalnego (podobnie jak w przypadku zatrudnienia w celu zastępstwa).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim obecnie powyżej 30 dni. Czy mam prawo zabrać dodatek za wychowawstwo i dodatek za trudne warunki pracy? Czy przyznany dodatek motywacyjny w sierpniu należy wypłacać ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, proszę o poradę prawną: Co powinien zrobić dyrektor szkoły, jeśli podpisał umowę z portalem internetowym, który podał informację na swojej stronie internetowej, że zespół ekspertów będzie na bieżąco odpowiadał na pytania i problemy, a rzeczywistość jest taka, że na niektóre pytania od ponad miesiąca nie ma odpowiedzi, a w przypadku wielu problemów wspomniany zespół odpowiada na pytania , których nie było w przedstawionym problemie, albo podaje sprzeczne wyjaśnienia?
- Nauczyciel jest zatrudniony od 10 kwietnia do 23 czerwca 2023 r. Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony z mianowania złożył podanie z prośbą o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na cały rok szkolny 2019/2020. Przyczyną złożenia podania jest fakt, że nauczyciel w tym czasie będzie świadczył pracę (na podstawie umowy o pracę) w innej szkole. Czy mogę na taki urlop wyrazić zgodę podając taką przyczynę? Czy muszę takiego nauczyciela przyjąć po urlopie bezpłatnym?
- Zatrudniłam sekretarza szkoły na okres 6 miesięcy. Umowa wygasa 31 maja 2015 r. Nie zamierzam dalej zatrudniać tej osoby. Czy mogę ogłosić nabór na wolne stanowisko sekretarza szkoły już w maju, czy muszę czekać do wygaśnięcie zawartej umowy t,j. do 31 maja, a nabór ogłosić dopiero w czerwcu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe