Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dość często bierze krótkie 2-3 dniowe zwolnienia lekarskie. W związku z powyższym i pomimo zastępstw nie ma możliwości zrealizowania podstawy programowej w klasie programowo najwyższej. Co w takiej sytuacji powinien zrobić dyrektor szkoły? Czy prawne jest przydzielanie takiemu nauczycielowi zastępstw płatnych po lekcjach danej klasy po za ich normalnym planem lekcji? Jaka jest podstawa prawna?
Prawo oświatowe nie reguluje takich szczegółów pracy szkoły, jednocześnie dając pełne kompetencje w zakresie ich rozwiązywania dyrektorowi szkoły. Każda lekcja powinna być wykorzystana efektywnie, w tym doraźne (płatne) zastępstwa. Oznacza to, że wyznaczając zastępstwa, należy je przydzielać nauczycielom wg tych samych lub zbliżonych kwalifikacji. Każda lekcja powinna być przeprowadzona zgodnie z zaleceniem dyrektora (tu: przeprowadzenie właściwych zajęć).
Podstawa prawna: 1. Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 6, 35; 2. Ustawa o systemie oświaty z dnia 7.09.1991 r. (ze zm.), w szczególności art. 39.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica obsługi ma już 3 umowę na czas określony jako pomoc nauczyciela, czy zmiana stanowiska pracy na pomoc kuchenną powoduje, iż umowy na czas określony zawiera się od nowa (liczy się od nowa) czy ta umowa pomimo zmiany stanowiska pracy powoduje zawarcie jej na czas niekreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie uchwały i zarządzenia powinien wydawać dyrektor Bursy Międzyszkolnej(jednostka samorządowa, feryjna)? Bardzo proszę o wykaz takich dokumentów gdyż sprawuję stanowisko kierownika ds. nadzoru pedagogicznego.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy okres stypendium/stażu wlicza się do nagrody jubileuszowej? Od 1.VIII.2008 r.do 28.III.2010 r - bezrobotna. W okresie 09.VIII.2008 - 08.VIII.2009 - okres pobierania zasiłku - 80%; 21.IX.2009 - 28.III.2010 bezrobotna bez prawa do zasiłku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wychowawca w placówce wychowawczej musi czasami ze swoim podopiecznym pojechać do sądu, lekarza, szpitala itp. Czy musi mieć jakieś uprawnienia do tego, aby pojechać samochodem służbowym?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony od wielu lat w placówce feryjnej, rozwiązuje stosunek pracy na mocy porozumienia stron z dniem 25 stycznia 2022 w związku z przejściem na emeryturę. Zostanie ponownie zatrudniony od 28 stycznia 2022 w tej samej szkole. Czy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy powinien otrzymać w styczniu ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe