Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i...

PORADA PRAWNA

17 marca 2023 Kadry

Nauczyciel chce odejść na emeryturę 31 maja 2023 r., a od czerwca chce ponownie podjąć pracę w szkole. Jak wygląda rozliczenie nauczyciela z urlopu wypoczynkowego? Czy zatrudniamy go tylko na okres roku szkolnego tj. do 23 czerwca 2023 r.? Czy nie lepiej aby przepracował okres do 31 sierpnia 2023 r. i ponownie zatrudnił się od września 2023 r.?

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania, zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762).

Zasadą jest, iż nauczycielowi zatrudnionemu w szkole feryjnej przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Należy jednak zauważyć, że urlop we wskazanym wymiarze przysługuje nauczycielowi, który zatrudniony był przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym. Natomiast, jak stanowią przepisy Karty Nauczyciela – nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole feryjnej, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.

Zasadą jest, że jeśli nauczyciel z powodu ustania stosunku pracy nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w naturze, to nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu.

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy tylko w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Regulacja wynikająca z art. 171 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) służyć ma temu, by pracownik mógł uprawnienia urlopowe nabyte w ramach dotychczasowej umowy o pracę wykorzystać w naturze w czasie trwania kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą.

Nie ma więc znaczenia kiedy stosunek pracy zostanie rozwiązany. Można postanowić, że nauczyciel wykorzysta urlop w czasie drugiej umowy.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT