Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciele mogą prowadzić w czasie ferii zimowych zajęcia sportowe, artystyczne (nie płatne dodatkowo) dla dzieci? Czy nauczyciel może być opiekunem zajęć sportowych jeśli uczy innego przedmiotu niż wf?
Nie, ponieważ ferie zimowe jest to czas urlopu wypoczynkowego nauczycieli. Owszem przepisy Karty Nauczyciela (art. 42 KN, ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r., tj. Dz. U. 2019, poz. 2215), przewidują możliwość przydzielania nauczycielom w ramach 40 godzinnego tygodnia czasu pracy, innych zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych. Jednakże w trakcie urlopu wypoczynkowego nie stosujemy przepisów o tygodniowym wymiarze czasu pracy nauczyciela. Jeśli dyrektor szkoły chce zobowiązać nauczyciela do pracy w ferie to albo powinien na mocy art. 91 c KN w zw. z art. 167 Kodeksu pracy (ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. tj. Dz. U. 2019, poz. 1040 ze zmianami), odwołać go z urlopu i ponieść wszystkie koszty tego odwołania albo zawrzeć na czas pracy w ferie umowę zlecenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na urlopie macierzyńskim i wychowawczym przysługują wczasy pod gruszą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Udzielono mi urlopu dla poratowania zdrowia od 1.09.2012 do 30.06.2013. od 1 lipca wróciłam do pracy na stanowisko wicedyrektora. Czy na te 2 miesiące należy mi się dodatek funkcyjny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę w sprawie nauczycielki, która nie zgadza się z zastosowanym przez kadrową zapisem odnośnie obliczenia stażu pracy. Nauczycielka pracowała w kilku różnych miejscach, przez kilka miesięcy była bezrobotna. Wszystkie te okresy pracy zostały wprowadzone przez kadry. Dylemat dotyczy jednego roku, w którym pani w jednym zakładzie pracy wzięła urlop bezpłatny (szpital, tam była pielęgniarką), w tym samym czasie pracowała w szkole jako nauczycielka. Kiedy kadrowa podsumowała lata pracy nauczycielki odjęła rok (konkretnie 295 dni) od całości stażu pracy nauczycielki. Wychodzi na to, że mimo, że pracowała w 2015 roku w szkole, a w tym samym czasie była na urlopie bezpłatnym w szpitalu – ten rok całkowicie jej się nie liczy do lat pracy? Czy taki stan rzeczy jest zgodny z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni wolnych opieki nad dzieckiem do 14 roku życia przysługuje nauczycielowi, który pracuje w 4 różnych szkołach na odrębnych umowach? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona w wymiarze 16/18 na rok szkolny 2018/2019 ma niepełne zatrudnienie. W trakcie roku/ od listopada 2018 r. organ prowadzący przydzielił dodatkowe godziny świetlicy na rok szkolny 2018/2019, które dyrektor szkoły przydzielił w/w nauczycielce. Problem polega na sporządzeniu aneksu do umowy, czy dodatkowe godziny przydzielić nauczycielce do końca sierpnia 2019 roku czy tylko do końca zajęć edukacyjnych, czyli do dnia 21 czerwca 2019 r.?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe