Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile dni wolnych opieki nad dzieckiem do 14 roku życia przysługuje nauczycielowi, który pracuje w 4 różnych szkołach na odrębnych umowach? Jaka jest podstawa prawna?
Na podstawie art. 188 § 1 kodeksu pracy, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Przepisy kodeksu pracy nie ograniczają tego uprawnienia do jednego zatrudnienia. Każdy pracownik - czy to nauczyciel, czy pracownik niepedagogiczny, ma prawo do zwolnienia od pracy z art. 188 KP w ramach każdego nawiązanego stosunku pracy oddzielnie (tak samo, jak prawo do urlopu wypoczynkowego, tzw. "okolicznościowego", macierzyńskiego, itd.)
Od 1 stycznia 2018 r. zwolnienia od pracy z tytułu wychowywania dziecka do lat 14 udzielać się będzie nauczycielom na podstawie nowego przepisu Karty Nauczyciela - art. 67e ust. 1. Zgodnie z jego brzmieniem, nauczycielowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Nauczyciele nie będą więc mogli wykorzystywać tego zwolnienia w wymiarze godzinowym, jednak uprawnienie to przysługiwać będzie w każdej szkole, w której nauczyciel będzie zatrudniony na podstawie odrębnego stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Gimnazja przekształciły się w szkoły podstawowe. Moje pytanie brzmi: Czy powinno się zawrzeć nowe porozumienie z dyrektorem szkoły macierzystej ?
- Czy pracownik, który w zeszłym roku kalendarzowym nie wykorzystał 4 dni na żądanie przechodzi na rok kolejny? Czy przepada?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy pracownika, który jest zatrudniony w placówce od 01.01.2017 r. na stanowisku pomoc administracyjna. Jest to osoba bardzo kompetentna, doskonale znająca i realizująca swoje obowiązki. W placówce ogłoszono konkurs na stanowisko urzędnicze i ta pracownica przystąpiła do tego konkursu. Konkurs wygrała i teraz powstaje pytanie czy koniecznie powinna przechodzić służbę przygotowawczą czy może dyrektor zwolnić pracownika z tej służby zgodnie z art 19 U 5 ustawy o pracownikach samorządowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka chorowała 177 dni do dnia 04.04.2012 r. W dniu 05.04.2012 r., tj.w dniu wolnym od zajęć lekcyjnych (Wielki Czwartek) zgłosiła sie do pracy wraz z zaświadczeniem lekarskim o zdolności do pracy. Następnie w dniu 11.04.2012 r., tj. po dniach wolnych przyniosła kolejne zwolnienie lekarskie z innym kodem choroby, wydane przez innego lekarza. Zostało jej wypłacone wynagrodzenie za czas choroby, a potem zasiłek chorobowy. Czy kontynuwanie zatrudnienia nauczyciela było właściwe, czy też stosując art. 23 ust 1.pkt 2. KN należało wręczyć nauczycielce wypowiedzenie z dniem 30.04.2012 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie jest pensum nauczyciel prowadzącego indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe