Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z dniem 31 sierpnia (art. 30 § 1 ust. 4 – z upływem czasu, na który była zawarta) nie wykorzysta w całości urlopu rodzicielskiego. Wniosek o urlop złożyła po porodzie, wnioskując o udzielenie urlopu macierzyńskiego i bezpośrednio po nim o udzielenie urlopu rodzicielskiego. Należny urlop rodzicielski powinien trwać w terminie od 4.05.2020 r. do 13.12.2020 r. Od 1.09.2020 r. płatność zostanie przejęta przez ZUS. Co w tej sytuacji należy napisać w ust. 6 pkt 4 świadectwa pracy?
Zasady udzielania pracownikom urlopów rodzicielskich oraz wypłaty świadczeń z tego tytułu określone są w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) oraz ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 870). Z przepisów wynika, że w przypadku złożenia przez pracownicę wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego, którego wymiar wykracza poza okres, na jaki została zawarta umowa o pracę, pracodawca udziela urlopu wyłącznie na okres do ostatniego dnia zatrudnienia. Jednakże pracownica zachowuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres, w jakim korzystałaby z urlopu rodzicielskiego. Wypłatę tego zasiłku przejmuje od pracodawcy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Z uwagi na powyższe w ust. 6 pkt 4 świadectwa pracy należy wpisać, w jakim wymiarze pracownica skorzystała z urlopu rodzicielskiego do dnia rozwiązania stosunku pracy, t.j. do dnia 31 sierpnia 2020 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Nauczycielka pracowała do 31 sierpnia.2010 r., a od 1 września 2010 do 31 sierpnia 2017 r przebywała cały czas na urlopie bezpłatnym. Z dniem 1 września 2017 r przeszła na emeryturę w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat). Do dnia dzisiejszego nie ma wypłaconej odprawy.
W jaki sposób należy obliczyć wysokość należnej nauczycielce odprawy emerytalnej? W oparciu o jakie wynagrodzenie - czy z 31.08 2010 czy z 31.08 2017?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Nauczyciel dyplomowany w maju otrzymuje ograniczenie etatu na 9/18(na podst. art.22 ust. 2 KN). Następnie dyrektor udziela mu urlopu dla poratowania zdrowia od 16.08.2012 do 15.08.2012 r. Czy urlop ten został udzielony prawidłowo przez dyrektora? Jakie skutki prawne ma wcześniejsze ograniczenie etatu (w następnym roku szkolnym dla tego nauczyciela nie będzie całego etatu)? Czy ten urlop mu się należał, skoro jednym z warunków jest udzielenie nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, a od 01 09.2012 r. ma tylko 9/18?
2. Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony w maju otrzymuje rozwiązanie umowy o pracę w związku ze zmniejszającą się liczbą oddziałów w szkole. Na jego wniosek dyrektor przenosi go w stan nieczynny. W międzyczasie w szkole zostaje ogłoszony konkurs na dyrektora, ale nikt się nie zgłasza (bo wiadomo, że od następnego roku szkoła zostanie zlikwidowana i przekazana stowarzyszeniu). Wójt na pełniącego obowiązki wyznacza właśnie tego nauczyciela, o którym mowa wyżej. Pytanie brzmi: co w tej sytuacji ze stanem nieczynnym tego nauczyciela i jakie pismo powinien otrzymać w związku z tą sytuacją? Czy umowa zawarta z nim wcześniej na czas nieokreślony jest obowiązująca, a stan nieczynny uznaje sie za niebyły? Czy należy zawrzeć z tym nauczycielem nową umowę na czas określony? Jak to formalnie rozwiązać, żeby w aktach osobowych pracownika były wszystkie dokumenty zgodnie z prawem?
3. Czy nauczyciel , o którym mowa wyżej, pełniący obowiązki dyrektora, może dalej odbywać staż na nauczyciela mianowanego, który ukończyłby się w tym roku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor złożył rezygnację ze stanowiska z dniem 15 listopada - ja jako dyrektor zgadzam się, wiem, że muszę zasięgnąć opinii organu prowadzącego, rady pedagogicznej i rady szkoły (jeśli funkcjonuje rada rodziców to też?). Co z 3-miesięcznym wypowiedzeniem? Chciałbym odsunąć od sprawowania stanowiska od razu, proszę o jakieś wzory druków i szczegółową interpretację.
- Czy ma kwalifikacje do nauczania zajęć komputerowych w klasach I i II szkoły podstawowej (nowa podstawa programowa, nauczyciel z wyższym - magisterskim wykształceniem w zakresie nauczania początkowego, który ukończył podyplomowe studia w zakresie techniki, w ramach których miał 100 godzin zajęć praktycznych z
przedmiotu "technologia informacyjna" oraz 5 godz. teorii i 15 godz. praktycznych z przedmiotu "technologia informacyjna w nauczaniu techniki". N-l ten ma również certyfikat ukończenia szkolenia (3 moduły) "Technologie informacyjne i edukacja multimedialna w praktyce szkolnej". Szkolenie prowadziła firma COMBIDATA POLSKA Sp. z o.o. w 2004 r.???
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od dnia 01.12.2013r. korzystała ze zwolnienia lekarskiego. W czerwcu 2014r. urodziła dziecko, po czym korzysta przez 52 tygodnie łącznie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, który kończy się w końcu czerwca 2015r. Od 1 września 2015r. nauczycielka może skorzystać z urlopu uzupełniającego w ilości 8 tygodni za 2014r. Czy może ona zrezygnować z urlopu uzupełniającego, czy ma obowiązek go wykorzystać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe