Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie związane z przywróceniem pracownika na stanowisko. Postanowienie komisji dyscyplinarnej nakazuje mi przywrócić pracownika do pracy. Nadmieniam, że nauczyciel został uznany winny i została mu wymierzona najmniejsza kara dyscyplinarna. Czy w tym przypadku mogę: przywrócić go do pracy, ale na inne stanowisko i w takim samym wymiarze (ma kwalifikacje) oraz jak powinna wyglądać taka decyzja (co powinna zawierać) i do kogo służy mu odwołanie? W jakim czasie muszę tę decyzję pracownikowi dostarczyć (jeszcze nie otrzymałam pisma). Proszę o pilną odpowiedź.
Karta Nauczyciela nie określa, czy po powrocie ze stanu zawieszenia nauczyciela należy przywrócić na to samo stanowisko. Sama instytucja zawieszenia ma na celu odsunięcie nauczyciela od wykonywanych obowiązków na określony czas. W opisanym przypadku, należałoby więc wziąć pod uwagę ogólne przepisy, mówiące o zatrudnianiu nauczycieli i o organizacji roku szkolnego. Przydział czynności nauczycieli na dany rok szkolny planuje się w arkuszu organizacji szkoły. Taki zatwierdzony przez organ prowadzący arkusz obowiązuje przez cały rok, chyba, że w jego trakcie nastąpiły zmiany wprowadzone aneksem do projektu.
Jeżeli zatem nauczyciel zostaje zawieszony, jego godziny przejmują inni nauczyciele na czas określony lub zatrudnia się nauczyciela w zastępstwie za nieobecnego. Po ustaniu tych przyczyn, nauczyciel powinien powrócić do wykonywania swoich zaplanowanych zadań. Zmiana przydziału czynności musiałaby być uzasadniona i wprowadzona aneksem do projektu organizacyjnego. Takiego uzasadnienia w opisanym przypadku nie widzę. Nauczyciela można przenieść na inne stanowisko w każdym czasie - za jego zgodą.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy prezes związków zawodowych pracujący w danej szkole może uzupełniać etat w innej szkole? Czy może pracować tylko w jednej? Jakie uprawnienia odnośnie miejsca pracy daje stanowisko prezesa związków? Czy może odmówić uzupełniania etatu? Poproszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Nauczyciel pełniący funkcję wicedyrektora przechodzi na emeryturę (63 lata) z dniem 28 sierpnia 2020 r., chcę go zatrudnić ponownie od 1.09.2020 r. i powierzyć, najszybciej jak to możliwe funkcję wicedyrektora. Proszę napisać, jakie procedury muszą być spełnione. Nauczyciel ma aktualną ocenę - bardzo dobrą, badania aktualne też, czy zapytanie o karalność też jest potrzebne?
2. Czy nauczyciel po wykorzystaniu rocznego urlopu rodzicielskiego może przejść na urlop zdrowotny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy, zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 10/18 w chwili obecnej przebywa na urlopie wychowawczym. Z powodu zmniejszenia liczby oddziałów liczba godzin zajęć z tego przedmiotu, zaplanowana na rok szkolny 2016/2017, zmniejszyła się do 8. Czy nauczyciel kontraktowy może być zatrudniony w wymiarze 8/18? Jeśli nie, to jak postąpić w przypadku, kiedy nauczyciel ten przebywał na urlopie wychowawczym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Placówka nieferyjna, ze względu na bardzo niski stan wychowanków brakuje godzin dla 6 wychowawców. Czy propozycję ograniczenia pensum można złożyć również wychowawcy (nauczyciel mianowany) wybranemu we wrześniu na przewodniczącego koła związkowego ZNP (niecałe 20 członków)? Nie otrzymałem żadnej pisemnej informacji o specjalnej ochronie któregokolwiek ze związkowców, w tym wspomnianego przewodniczącego koła. Jeśli propozycja ograniczenia w takim przypadku może być złożona, to co jeśli nauczyciel się na nią nie zgodzi - można go zwolnić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka pracowała na 7/18 etatu do 31.08.2011 r. W maju 2011 r. podpisała wypowiedzenie, z którego wynika, iż od 1.09.2011 r. zmienia wymiar czasu pracy na 8,5/19.
27.08.2011 r. nauczycielka przyniosła zaświadczenie , że jest w ciąży. Od 1.09.2011 r. ma zwolnienie lekarskie i w związku z tym nie podpisała nowej umowy.
13.07.2012 r. kończy jej się urlop macierzyński i powinna otrzymać 8 tygodni urlopu uzupełniajacego do 7.09.2012 r.
Pytania:
1) Czy zasiłek chorobowy i urlop macierzyński powinny być płatne z 7/18, czy z 8,5/19 etatu?
2) Czy urlop uzupełniajacy płatny powinien być z 7/18, czy z 8,5/19 etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe