Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka pracowała na 7/18 etatu do 31.08.2011 r. W maju 2011 r. podpisała wypowiedzenie, z którego wynika, iż od 1.09.2011 r. zmienia wymiar czasu pracy na 8,5/19. 27.08.2011 r. nauczycielka przyniosła zaświadczenie , że jest w ciąży. Od 1.09.2011 r. ma zwolnienie lekarskie i w związku z tym nie podpisała nowej umowy. 13.07.2012 r. kończy jej się urlop macierzyński i powinna otrzymać 8 tygodni urlopu uzupełniajacego do 7.09.2012 r. Pytania: 1) Czy zasiłek chorobowy i urlop macierzyński powinny być płatne z 7/18, czy z 8,5/19 etatu? 2) Czy urlop uzupełniajacy płatny powinien być z 7/18, czy z 8,5/19 etatu?
Nauczycielka podpisała wypowiedzenie, czyli wyraziła zgodę na nowe warunki pracy. Nie ma zatem potrzeby zawierania nowej umowy o pracę. Nową umowę można by zawrzeć, gdyby nauczycielka była zatrudniona na czas określony do końca sierpnia. W przypadku zmian warunków pracy wystarczy samo przyjęcie wypowiedzenia zmieniającego.
Jeżeli chodzi o wysokość zasiłku chorobowego i urlopu macierzyńskiego, to:
USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (art. od 36 do 47):
Art. 36. 1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
2. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.
Art. 47. Przepisy art. 36-42 i art. 45 stosuje się odpowiednio przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego, a do świadczenia rehabilitacyjnego także art. 46.
Wynagrodzenie za urlop oblicza się według zasad określonych w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli.
§ 2. 1. Składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu.
Ponadto, jeżeli nauczycielka kończy urlop macierzyński 13.07.2012 r. to do końca sierpnia korzysta z "normalnego" urlopu, a we wrześniu z 1 tygodnia uzupełniającego urlopu wypoczynkowego.
Wykorzystanie przez nauczyciela urlopu wypoczynkowego w wymiarze 8 tygodni w ciągu roku szkolnego uniemożliwia przyznanie mu prawa do urlopu uzupełniającego z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą w czasie korzystania z urlopu (wyrok SN z 2 września 1998 r.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownikowi obsługi zwiększa się wymiar etatu porozumieniem zmieniającym od 01.09.2015 r. (wynagrodzenie wypłacane jest 29 września). Czy należy zgłosić zmianę wymiaru etatu do ZUS? Jeśli tak to w jakim terminie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik korzystający z urlopu macierzyńskiego może go przerwać na własną prośbę i wrócić do pracy na 14 dni, a następnie kontynuować ten urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy możliwa jest zmiana umowy o pracę z nauczycielem w ciągu roku szkolnego?
Sprawa dotyczy nauczyciela mianowanego zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wymieniony nauczyciel w roku szkolnym 2017/2018 został zatrudniony w wymiarze 13,40/18 (jest to średnia godzin wynikająca z różnych godzin w różnych miesiącach pracy nauczyciela – lekcje z klasami maturalnymi, lekcje w klasach w których uczniowie odchodzą na praktyki zawodowe).
Nauczyciel od 01.09.2017r przebywał na zwolnieniach lekarskich do 01.01.2018r. W tym czasie lekcje za nieobecnego nauczyciele przydzielono innym nauczycielom aby zapewnić realizację materiału nauczania między innymi w klasach maturalnych i w klasach odchodzących na praktykę zawodową. W związku z powyższym problem pojawił się w momencie ponownego przeliczenia średniej godzin dla nauczyciela powracającego ze zwolnienia lekarskiego. Na chwilę obecną średnia godzin wynosi 10,20/18.
Nauczycielowi Dyrektor w ramach uzupełnienia brakujących godzin przydziela zastępstwa niepłatne o ile się takie pojawią. Nauczyciel zaproponował zmianę umowy za porozumieniem stron na nowo wyliczony średni przydział godzin.
Czy Dyrektor może zmienić z nauczycielem umowę za porozumieniem stron w trakcie roku szkolnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy szkolnego rzecznika praw ucznia. Czy w szkole musi być powołana taka osoba? Jaka jest podstawa prawna? Czy jeśli nie byłoby obowiązku tworzenia takiej funkcji, to czy muszą być zapisy w statucie odnośnie tej funkcji?
- Jestem nowym dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych sprawdzając teczki akt osobowych nauczycieli zauważyłam, że kilkunastu nauczycieli ma umowę o pracę zawartą w szkole podstawowej, inni w gimnazjum lub w szkole Przysposabiającej do Pracy, a pozostali w Zespole Szkół. Czy nie powinnam to uporządkować, żeby wszyscy nauczyciele mieli umowy o pracę w Zespole Szkół i jak to zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe