Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie o ocenę pracy nauczyciela. W prawie mówi się, że nauczyciel zostaje zapoznany z projektem oceny swojej pracy. Co oznacza słowo zapoznany? Jest mu odczytane i może zabrać ze sobą kwitując datą? Czy w przypadku gdy nie dostarczy swoich uwag w przeciągu 3 dni uważamy, że ich nie ma?
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego (§ 5), dyrektor szkoły jest obowiązany zapoznać nauczyciela z pisemnym projektem oceny i wysłuchać jego uwag i zastrzeżeń. Nauczyciel może zgłosić swoje uwagi na piśmie, jednak nie później niż w ciągu 3 dni od dnia zapoznania się z projektem oceny.
Dodatkowo, na wniosek nauczyciela przy zapoznawaniu go z projektem oceny i wysłuchaniu jego uwag i zastrzeżeń może być obecny przedstawiciel wskazanej przez nauczyciela zakładowej organizacji związkowej.
Analizując powyższy przepis, należy stwierdzić, że projekt oceny pracy powinien być sporządzony na piśmie, następnie odczytany nauczycielowi przez dyrektora lub oddany do odczytania przez samego nauczyciela (zapoznanie). Jeżeli nauczyciel sobie tego życzy, przy zapoznaniu z projektem oceny pracy może być obecny przedstawiciel związków zawodowych wskazanych przez nauczyciela. Po zapoznaniu się z projektem oceny pracy dyrektor musi wysłuchać ewentualnych uwag i zastrzeżeń nauczyciela.
Na pisemnym projekcie oceny nauczyciel powinien podpisać się pod adnotacją "zapoznałem się... w dniu..." (dla celów dowodowych). Jeżeli nauczyciel wyrazi takie życzenie (bo chce wnieść swoje uwagi), może otrzymać od dyrektora kopię projektu oceny. W przypadku nie zgłoszenia uwag na piśmie po 3 dniach, uważa się, że uwagi nie zostały wniesione.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony jest w dwóch placówkach. W macierzystej na cały etat i u mnie na pół etatu. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego wrócił do pracy w szkole macierzystej, a mnie poprosił o urlop wychowawczy. Czy mogę mu go udzielić i czy jest to zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła organizuje zajęcia z wychowania fizycznego na basenie. W zajęciach uczestniczy 22 uczniów. Mam pytanie, czy zgodne z prawem jest gdy obok nauczyciela wf zajęcia prowadzi pracownik pływalni z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy w takim przypadku trzeba podpisać stosowne porozumienie z pływalnią. Czy są przepisy określające liczbe uczniów którzy moga uczestniczyć w zajęciach na basenie pod opieką jednego nauczyciela?
- Nauczycielka była zatrudniona w szkole na zastępstwo, do 22.06.2018r. W okresie od 1.09.2017r. do 31.05.2018r. odbyła staż i 22.06.2018r. uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego. Następnie, po miesięcznej przerwie w zatrudnieniu, od 1.08.2018r. została zatrudniona ponownie na zastępstwo do oddziału przedszkolnego. Jaką stawkę wynagrodzenia zasadniczego powinna otrzymać za miesiąc sierpień stażysty czy kontraktowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ur. 20.10.1963 r. od 1.09.2019 r. chce skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Zakładam, że taki urlop otrzyma czyli od 1.09.2019r. do 30.06.2020r. posiada 35 lat stażu pracy i pracuje na pełen etat. Czy ta Pani może po takim urlopie przejść na Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony od 01.09.2005r. na czas nieokreślony na cały etat . Od dnia 01.09.2014 na 10/18 etatu. W maju 2016 dostał wypowiedzenie z okresem 3 miesięcznym. Czy temu nauczycielowi należy się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe