Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony jest w dwóch placówkach. W macierzystej na cały etat i u mnie na pół etatu. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego wrócił do pracy w szkole macierzystej, a mnie poprosił o urlop wychowawczy. Czy mogę mu go udzielić i czy jest to zgodne z prawem?
Zgodnie z art. 1862. § 1 kodeksu pracy, w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
§ 2. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.
Zasadniczo więc, można udzielić urlopu wychowawczego nauczycielowi, który w jego trakcie będzie pracował w innej szkole. Zatrudnienie to nie może jednak spowodować trwałego zaprzestania sprawowania opieki nad dzieckiem. Jeżeli nauczyciel będzie pracował w wymiarze np. 18 godzinnego pensum, bez godzin ponadwymiarowych, to można uznać, że spełnia warunki do podjęcia pracy w trakcie urlopu wychowawczego. Jest to bowiem niewielka liczba godzin w ciągu dnia i nie powoduje trwałego zaprzestania sprawowania opieki nad dzieckiem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W nawiązaniu do odpowiedzi na pytanie cytat: Czy wychowawcy (nauczyciel) w internacie sosw (mogą pracować w każdą niedzielę z innym dniem wolnym w tygodniu, czy muszą mieć co drugą niedzielę wolną nawet, jeżeli chcą pracować w każda niedzielę? Jest to placówka feryjna.
Zgodnie z § 4.3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17.05.2001 r w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej, nauczycielom zobowiązanym do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej dyrektor szkoły zapewnia:
1) dzień wolny od pracy po zakończeniu pracy w porze nocnej trwającej co najmniej 8 godzin,
2) korzystanie co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych nocy wolnych od pracy, przypadających w sobotę i w niedzielę lub w niedzielę i w poniedziałek,
3) równomierne obciążenie nauczycieli pracą w porze nocnej.
Powyższe warunki muszą być spełnione; nie można ich nie stosować. W razie kontroli PIP, dyrektor będzie musiał udowodnić spełnianie wymogów rozporządzenia.
Precyzując pytanie dotyczyło ono niedzieli poza pracą w nocy. Dyżur nocny jest realizowany przez wychowawcę tylko 1 w tygodniu.Pozostałe dni pracują w dzień, a w niedzielę wychowankowie zjeżdżają do internatu. noce
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka j.polskiego i historii ukończyła studia podyplomowe w zakresie "Diagnozy i psychoprofilaktyki zagrożeń edukacyjnych" na wydziale pedagogicznym Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Czy te studia dają kwalifikacje do pracy w szkole podstawowej jako pedagog szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wniosek o urlop z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 14 oraz wniosek o urlop okolicznościowy można przechowywać w teczce akt osobowych czy należy prowadzić odrębną ewidencję?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia może startować w konkursie na dyrektora szkoły?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wicedyrektor Szkoły Podstawowej może być jednocześnie prezesem fundacji ?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe