Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące sytuacji, w której nauczyciel mianowany nie otrzymał zgody od lekarza medycyny pracy na wykonywanie zawodu ze względu na stan zdrowia. Nauczyciel ma skończone 55 lat i przeszło 20 lat "przy tablicy". Może skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Czy ma jakieś inne, korzystniejsze rozwiązania? Jaką odprawę może uzyskać. Z góry dziękuje za pomoc.
Nauczyciel może przejść na świadczenie kompensacyjne tylko jeśli jest kobietą, ponieważ mężczyzna może przejść na świadczenie w wieku 57 lat w 2018 r. (art. 4 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, Dz.U. z 2018 r., poz. 128), ale nauczyciel musiałby rozwiązać stosunek pracy na swój wniosek zanim otrzyma oświadczenie dyrektora o zwolnieniu bez wypowiedzenia, co dyrektor ma obowiązek zrobić na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967. W szczególności nauczyciel może zaproponować rozwiązanie stosunku pracy w trybie porozumienia stron, w którym zostaną wskazane dwie przyczyny zwolnienia: zamiar przejścia na świadczenie kompensacyjne oraz niezdolność nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy, a ta ostatnia okoliczność uprawnia do odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy - za każdy pełny rok pracy na stanowisku nauczyciela, nieprzekraczającą jednak sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego – art. 28 ust. 1 KN. Jeśli ta niezdolność nie będzie ujęta w oświadczeniu rozwiązującym stosunek pracy, nauczyciel nie otrzyma żadnej odprawy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od 01.09.2020 r. dla dziecka niedowidzącego mogę zatrudnić w szkole ogólnodostępnej asystenta nauczyciela czy pomoc nauczyciela? Stanowiska różnią się wynagrodzeniem, nie wiem czy będzie funkcjonowało dalej stanowisko asystenta nauczyciela.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy gmina musi się zgodzić na zatrudnienie w szkole podstawowej logopedy, jeśli są dzieci, które trzeba objąć zajęciami logopedycznymi? Ilu uczniów może być w grupie na tych 45 minutowych zajęciach ?
- Nauczyciel jest chroniony przez związki zawodowe, jego zachowanie jest karygodne, dyrektora lekceważy, pisze skargi, które nie mają potwierdzenia w kontrolach, obraża nauczycieli, krytykuje ich w oczach uczniów. Co można zrobić, każde zwrócenie uwagi odbiera jako nagonka na jego osobę. Proszę o pomoc, gdyż działania nauczyciela wspomagane przez związki powodują ciężką sytuację w szkole.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona na czas nieokreślony, po urlopie wychowawczym wraca na cały etat tak jak przed urlopem, z tym że będzie to 14/18 i 6/26 godzin.Czy nauczycielka ta może nie zgodzić się na zmianę przydziału godzin skoro zmieniła się organizacja nauczania. Proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor ma prawo skrócić nauczycielce o 2 miesiące urlop dla poratowania zdrowia?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe