Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące rozliczania dotacji w Niepublicznym Przedszkolu. Konkretnie chodzi mi o rozliczanie wynagrodzenia kucharki i zakupu produktów spożywczych do przygotowywania posiłków, jak również zakupu wyposażenia kuchni. Czy możemy to rozliczyć z dotacji? Opłaty wnoszone przez rodziców są podzielone na dwie części: czesne i wyżywienie.
Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest niemożliwe, ponieważ nie wiadomo, w jaki sposób została skalkulowana opłata za wyżywienie ani czy statut danego przedszkola daje dzieciom możliwość skorzystania z posiłków zapewnianych i finansowanych częściowo przez placówkę (art. 172 ust. 3 w zw. z art. 102 ust. 1 pkt 11 i 13 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 910). Jeśli opłata rodzica obejmuje w całości cenę środków spożywczych używanych do posiłku danego dziecka, to nie można tego samego wydatku podwójnie sfinansować z dotacji pochodzącej ze środków publicznych. Analogicznie, jeżeli opłata wnoszona przez rodzica obejmuje koszt przygotowania posiłku w zakresie obejmującym wynagrodzenie kucharki, to również nie można go pokryć z dotacji. Jeśli natomiast statut przedszkola przewiduje, że przedszkole zapewnia dzieciom posiłki w ramach działalności opiekuńczej oraz jednocześnie opłata wnoszona przez rodziców nie obejmuje ww. wydatków, to można je sfinansować z dotacji, ale na wypadek kontroli wydatkowania dotacji konieczne jest prawidłowe wykazanie części wydatków na przygotowanie posiłków, jakich nie pokrywa opłata rodzica (art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 2029).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uzupełniam dane dotyczące ZFSŚ. Osoba, która zwolniła się i przeszła na utrzymanie męża wróciła do pracy na gospodarstwie rolnym wielohektarowym, które prowadził jej mąż. O ile nie zataiła danych to rolnictwo było ich (jej i męża) podstawowym źródłem dochodów. Taki powód zwolnienia podała w podaniu o rozwiązanie z nią stosunku pracy. Było to dokładnie w kwietniu 1988 r., a teraz chce, aby ponownie objąć ją funduszem socjalnym.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzic może prosić o powtarzanie klasy pierwszej ucznia klasy szkoły podstawowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W czerwcu wygrałam konkurs na dyrektora szkoły w której pracuję. Proszę doradzić mi jak powinno wyglądać przekazanie przez obecnego dyrektora, czy jak dyrektor powoła komisję inwentaryzacyjną, która opracuje protokół, to czy powinna powołać swoją komisję przeliczyć wszystko i dopiero podpisać przejęcie? Kto prowadzi radę w sierpniu? Dyrekcja radę podsumowującą już zrobiła w czerwcu na którym przedstawiła m.in.sprawozdanie z planu nadzoru. Kto robi aneks do arkusza? Czy ja mogę w sierpniu powołać komisje do układania planu. Bardzo dużo zadałam pytań, ale w związku z nowym stanowiskiem mam bardzo dużo wątpliwości.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy właściciel przedszkola, będący jednocześnie organem prowadzącym i pełniącym funkcję dyrektora w szkole publicznej, może pobierać wynagrodzenie za pełnienie ww. funkcji z dotacji oświatowej? Jeśli tak to na jakiej podstawie może się to odbywać? Czy musi to być jakaś umowa czy zarządzenie organu prowadzącego? Czy może pobierać wynagrodzenie na podstawie faktury?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła otrzymała środki w ramach projektu Laboratoria Przyszłości na kwotę ok. 150 tys. zł. Czy w związku z tym należy przeprowadzić zamówienia publiczne? Jeżeli tak, to czy mogą one zostać przeprowadzone w trybie podstawowym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe