Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pewne pytanie ad. z art. 20 KN i 22ust.2. Dyrektor szkoły może rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy w razie: -całkowitej likwidacji szkoły -częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn ww. następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Ww. warunek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy m.in. nauczycieli szkół, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego. Mam pytanie czy ograniczenie etatu ( art. 22.2 KN) odbywa się na tych samych warunkach. Czy dyrektor placówki centrum kształcenia ustawicznego musi wręczyć nauczycielowi ograniczenie do końca maja, aby obowiązywało od 1.09.2015 r. czy może to zrobić np. po odbytej rekrutacji po wakacjach. Dodam, iż rekrutacja w szkołach dla dorosłych trwa do 26.08.2015 r. i tak naprawdę dopiero po ilości semestrów można określić dokładną liczbę etatów w szkole?
Ograniczenie etatu w trybie art. 22 Karty Nauczyciela następuje również w maju, gdyż w przypadku niewyrażenia przez nauczyciela zgody na ograniczenie stosuje się przepisy art. 20 KN, mówiące o rozwiązaniu stosunku pracy.
W stosunku do nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego faktycznie nie istnieje obowiązek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego, ale w przypadku gdy rozwiązanie to lub zmiana wymiaru godzin miałoby nastapić od 1 września, wypowiedzenie/ograniczenie należy złożyć w maju. Wynika to z okresu wypowiedzenia, który wynosi 3 miesiące. Wszystko więc zależy od daty powstania zmian. Omawiany przepis (brak obowiązku rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego) dotyczy sytuacji, gdy istnieje konieczność rozwiązania stosunku pracy w trakcie roku szkolnego. W odróżnieniu od placówek kształcenia ustawicznego, w przypadku np. szkół feryjnych nie ma takiej możliwości.
Karta Nauczyciela daje jeszcze możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Wówczas wypowiedzenie/ograniczenie należy złożyć w lipcu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie związane z zawarciem umowy. Nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego ma pełen etat i dodatkowe godziny na świetlicy. Czy w związku z tym musi mieć zawartą dodatkową umowę jako nauczyciel wychowawca świetlicy? Czy wystarczy rozliczyć to jako godziny ponadwymiarowa (płatne jako godz. świetlicy)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony w naszej placówce do 30 czerwca 2012 r, w tym czasie przebywał na L-4 dwa tygodnie. Czy nuczycielowi należy się trzynastka za 2012.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z trzydziestoletnim stażem pracy, zatrudniony w szkole publicznej na podstawie kodeksu pracy prowadzonej przez stowarzyszenie może ubiegać się o chorobę zawodową? (26 lat pracował w szkole prowadzonej przez gminę a od 4 lat pracuje w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie). Gdyby uzyskał opinię lekarską o stwierdzeniu choroby zawodowej , to czy należy mu się z tego tytułu dodatkowe świadczenie finansowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wolne za święto w sobotę. W jaki sposób dyrektor szkoły powinien wyznaczyć dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Czy "oddanie dnia wolnego" dotyczy wszystkich pracowników szkoły (pedagogicznych, administracji i obsługi)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ilość godzin zastępczych przekroczyła w grudniu możliwości finansowe placówki. Nauczycielki wyraziły zgodę na odebranie części przepracowanych godzin w postaci dnia wolnego (oczywiście zgodnie z indywidualnym pensum). Co na to przepisy prawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe