Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wolne za święto w sobotę. W jaki sposób dyrektor szkoły powinien wyznaczyć dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Czy "oddanie dnia wolnego" dotyczy wszystkich pracowników szkoły (pedagogicznych, administracji i obsługi)?
W samorządowej szkole dzień wolny za święto w sobotę przysługuje wyłącznie pracownikom niepedagogicznym na podstawie art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., a dyrektor decyduje, czy wyznaczy w danym okresie rozliczeniowym: jeden dzień dla wszystkich osób na stanowiskach niepedagogicznych, czy na poszczególnych stanowiskach w różnych terminach, czy dla części osób na poszczególnych stanowiskach w różnych dniach tego samego okresu rozliczeniowego (art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Czas pracy nauczycieli w takich szkołach jest uregulowany w pragmatyce służbowej, która nie przewiduje powyższego mechanizmu rozliczania czasu pracy, co w szczególności wynika z treści art. 42c ust. 4 KN, który przyznaje rekompensatę w postaci dnia wolnego tylko, gdy w dniu wolnym od pracy będącym świętem nauczyciel wykonywał pracę. W samorządowej szkole nauczyciele korzystający z dnia wolnego w sobotę nie uzyskują dodatkowego dnia wolnego, gdy przypada w nią święto, ponieważ nie stosuje się do nich art. 130 § 2 KP (postanowienie SN z 13.06.2018 r., III PZP 2/18).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z wpisaniem złej stawki zasadniczej na umowie doszło do nadpłaty wynagrodzenia od 1 września 2021 r. do 31 marca 2022 r., nie z winy pracownika (kwota ok. 1345 zł). W jaki sposób zrobić poprawkę do umowy: korekta czy aneks? Co zrobić jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na potrącenie wypłaconej nadwyżki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację jak rozliczyć w 2016r. 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 14 dla nauczyciela, jeżeli zdeklaruje się na korzystanie ze zwolnienia w wymiarze godzinowym i ma zajęcia w poniedziałek 2 godziny, wtorek 4 godziny, środę 6 godzin, czwartek 5 godzin, piątek 3 godziny, razem 20 godzin i poprosi o 2 x 2 godziny w poniedziałki razem 4 to ile godzin mu zostanie do wykorzystania? Albo poprosi o 2 godziny w poniedziałek i 2 godziny we wtorek razem 4 godziny to ile mu zostanie do wykorzystania godzin i czy we wtorek przychodzi na 2 godziny do pracy? Czy mają Państwo gotowy druk wniosku o opiekę nad dzieckiem oraz druku deklaracji w jakiej formie będzie pracownik korzystał z tej opieki? Proszę o podanie od kiedy i do kiedy daty jak układać i w jakiej formie arkusze ocen w szkole podstawowej?
- Nauczyciel mianowany zatrudniony na cały etat od 2012 roku przebywał na urlopie wychowawczym od września 2016 chciałby wrócić na 12/18 etatu. jak należy przekształcić umowę aneksem, porozumieniem czy zawrzeć nową umowę ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1/ Nauczyciel zatrudniony w naszej 03.08.2016r. uzyskała stopień nauczyciela mianowanego w innej szkole ( jest to pierwszy zakład pracy), w dniu 30.05.2017r. przedłożyła w naszej szkole akt nadana na w/w stopień. Od kiedy mam tej Pani zrobić zmianę wynagrodzenia.; 2/ Nauczyciel w grudniu 2016r. uzyskała - obroniła pracę magisterską. Dnia 30.05.2017r. dopiero przedłożyła w sekretariacie dyplom. Od kiedy mam tej Pani zrobić zmianę wynagrodzenia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z koniecznością poinformowania pracowników, w terminie do 15 maja 2017 r., o fakcie, iż z dniem 1.09.2017 r. będą zatrudnieni w ośmioletniej szkole podstawowej, mam następujące pytanie: czy informację wręczyć także tym pracownikom, którym umowa (na czas określony) kończy się z dniem 23 czerwca br. lub 31 sierpnia br. (niektórych z nich będziemy zatrudniać od 1 września br.)? Czy lepiej przyjąć zasadę braku informowania pracowników zatrudnionym na czas określony, których stosunek pracy ustaje przed 01.09.2017 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe