Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 1867 § 1 kodeksu pracy, pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru...

PORADA PRAWNA

27 lipca 2016 Kadry

Nauczyciel mianowany zatrudniony na cały etat od 2012 roku przebywał na urlopie wychowawczym od września 2016 chciałby wrócić na 12/18 etatu. jak należy przekształcić umowę aneksem, porozumieniem czy zawrzeć nową umowę ?

Na podstawie art. 1867 § 1 kodeksu pracy, pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Powyższe rozwiązanie mogłoby być zastosowane, jeżeli nauczyciel jest w dalszym ciągu uprawniony do urlopu wychowawczego, tzn. nie wykorzystał jeszcze całego przysługującego mu wymiaru - 35 miesięcy (każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru 36 m-cy. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka), a dziecko nie ukończyło jeszcze 6 lat (urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia).

Jeżeli powyższe rozwiązanie jest możliwe w opisanym przypadku, to wystarczy wniosek nauczyciela i pismo dyrektora informujące, że przychyla się do wniosku i obniża mu wymiar etatu na dany okres.
Innym przypadkiem zmniejszenia wymiaru etatu nauczycielowi mianowanemu jest ograniczenie wymiaru godzin z art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, ale tu musi istnieć przyczyna po stronie pracodawcy - brak godzin dla nauczyciela. Nauczycielowi mianowanemu nie można zmniejszyć wymiaru godzin za zwykłym porozumiem stron - stosunek pracy zawarty w ten sposób charakteryzuje się zatrudnieniem w pełnym wymiarze na czas nieokreślony. Jeżeli nauczyciel chciałby pracować w niepelnym wymiarze, to musiałby rozwiązać stosunek pracy i zawrzeć nowy na podstawie umowy o pracę (już nie mianowania).

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT