Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na cały etat, na umowę o pracę na czas nieokreślony, mam zatrudnioną sprzątaczkę, która od 2014 roku z przerwami prawie nie świadczy pracy. Od 12 września 2014 do 31 grudnia 2014 przebywała na zwolnieniu lekarskim Od 1 stycznia 2015 do 3 maja 2015 przebywała na zwolnieniu lekarskim z uwagi na ciążę. Od 4 maja 2015 do 20 września 2015 przebywała na urlopie macierzyńskim. Od 21 września 2015 do 1 listopada 2015 przebywała na dodatkowym urlopie macierzyńskim. Od 2 listopada 2015 do 1 maja 2016 przebywała na urlopie rodzicielskim. Od 15 lutego 2017 do 7 marca 2017 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Od 5 do 7 lipca 2017 miała opiekę na dziecko. Od 3 marca 2018 do 15 sierpnia 2018 przebywała na zwolnieniu lekarskim z uwagi na ciążę. Od 26 sierpnia 2018 do 12 stycznia 2019 przebywała na urlopie macierzyńskim. Od 13 stycznia 2019 do 14 sierpnia 2019 przebywała na urlopie rodzicielskim. Od 15 sierpnia 2019 do 31 sierpnia 2021 – wnioskowała i przebywa na urlopie wychowawczym. 18 stycznia 2021 wpłynął do dyrektora szkoły wniosek w sprawie rezygnacji z urlopu wychowawczego i zgłoszenie gotowości do powrotu do pracy z dniem 5 lutego 2021 r. Jakie dyrektor ma teraz możliwości prawne, ponieważ chciałby docelowo rozwiązać z tą panią umowę o pracę, a wie (niestety nie od pracownicy), że ta jest w kolejnej ciąży? Zanim sprzątaczka przystąpi do pracy, musi wykonać okresowe badania lekarskie, ponadto ma do wykorzystania 52 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Co w przypadku, kiedy nie otrzyma zdolności do pracy (jest w 7. miesiącu ciąży)? Czy jeżeli otrzyma zdolność od lekarza do pracy, mogę wręczyć tej pani w pierwszym dniu powrotu do pracy wypowiedzenie umowy o pracę z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, które z uwagi na ciążę zostanie wydłużone do dnia porodu? A co zrobić, jeżeli zamiast stawić się do pracy, przedstawi zwolnienie lekarskie?
Na podstawie art. 177 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w okresie ciąży. Wiedząc o ciąży pracownicy, nie należy jej doręczać wypowiedzenia w pierwszym dniu powrotu do pracy. W tym przypadku wypowiedzenie nie ulega przedłużeniu do dnia porodu, ponieważ zaistnienia takiego skutku w ogóle nie przewiduje KP. Natomiast wypowiedzenie – jeśli zostanie jednak doręczone – rozpocznie bieg, a z jego upływem rozwiąże się umowa o pracę, z tym że z uwagi na naruszenie art. 177 § 1 KP pracownica będzie mogła odwołać się do sądu pracy od wypowiedzenia i dochodzić roszczeń z tego tytułu (art. 45 KP). Również w trakcie zwolnienia lekarskiego w okresie 182 dni pracodawca nie może prawidłowo wypowiedzieć umowy o pracę – art. 41 w zw. z art. 53 § 1 pkt 1 lit. b KP. Pracownica będzie na nim przebywała z prawem do pobierania wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, a gdyby jednak z naruszeniem ww. regulacji pracodawca doręczył pracownicy wypowiedzenie, to będzie mogła się od niego odwołać i dochodzić roszczeń przed sądem pracy (art. 45 KP).
Jeśli pracownica nie uzyska zdolności do pracy i nie będzie przebywała na zwolnieniu lekarskim, to nie można jej udzielić urlopu wypoczynkowego – będzie korzystała z usprawiedliwionej nieobecności w pracy bez prawa do wynagrodzenia, zgodnie z art. 80 KP i § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 1632) oraz wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 26 października 2016 r., III PK 9/16. Udzielenie urlopu wypoczynkowego jest uzależnione od przedłożenia zaświadczenia lekarza medycyny pracy o zdolności do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w dokumentacji- konkurs na dyrektora szkoły istniejące oświadczenia są zgodne z wymogami obecnego prawa oświatowego.
pozdrawiam i dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ilość godzin zastępczych przekroczyła w grudniu możliwości finansowe placówki. Nauczycielki wyraziły zgodę na odebranie części przepracowanych godzin w postaci dnia wolnego (oczywiście zgodnie z indywidualnym pensum). Co na to przepisy prawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola została powołana do odbycia Terytorialnej Służby Wojskowej. W trakcie pobytu miała urlop wypoczynkowy. Czy powinna mieć urlop bezpłatny w tym czasie? Czy należy jej się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły od 10.11.2014 r. przebywa na ciągłym zwolnieniu lekarskim do 28 stycznia 2015 r. Wszystkie obowiązki dyrektora pełni wicedyrektor. Czy w związku z tym wicedyrektorowi przysługuje zwiększony dodatek funkcyjny, taki jaki miał dyrektor? Jeśli tak to jakie przepisy prawne to normują (w Regulaminie Płac nie ma o tym mowy).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy muszę przydzielić pełny etat nauczycielowi: 1) który wraca z rocznego urlopu wychowawczego 2) który wraca z urlopu macierzyńskiego? Dodam, że nauczyciele mieli przed odejściem na urlop pełne etaty.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe